Książka

„Mały miliarder” – David Walliams

MM_front_lead_duzyPRZEMEK:

Siadając do lektury tej książki miałem w głowie mnóstwo pytań. To mój pierwszy patronat medialny książki dla młodszych czytelników – czy ja aż tak znam się na literaturze dziecięcej, by ją promować? Po drugie – nie czytałem jak dotąd poprzednich powieści Davida Walliamsa. A jeśli okaże się, że „nie kumam czaczy”? Że ten autor (a raczej jego styl pisania) mi „nie leży”? Pogrążyłem się w lekturze i nagle wszystkie te pytania i wątpliwości straciły sens…

Józek Burak to zdecydowanie najbogatsze dziecko świata. Własny tor Formuły 1, kolejka górska na tyłach domu, kieszonkowe w wysokości stu tysięcy funtów tygodniowo – to dla niego nie marzenia, a codzienność. Jego ojciec dorobił się gigantycznej fortuny, produkując rewolucyjny papier toaletowy „Zadkobłysk”, dzięki czemu chłopiec ma wszystko, czego zapragnie. No – z jednym wyjątkiem. Otóż Józek nie ma przyjaciół. Ani nawet kolegów. Zresztą – nie ma się co dziwić: trudno o inną opcję, chodząc do elitarnej szkoły pełnej arystokratycznych dzieciaków jako jedyny uczeń, któremu po prostu ojciec kupił miejsce z własnego kaprysu.

Zbuntowany chłopiec postanawia pójść do normalnej szkoły, licząc że nierozpoznany przez nikogo będzie mógł zasnąć spokojnego żywota przeciętnego chłopca. Czy to w ogóle możliwe? Czy najbogatsze dziecko świata może znaleźć przyjaciół, których nie będzie interesować majątek? Czy pieniądze naprawdę maja w życiu aż takie znaczenie?

Muszę przyznać, że David Walliams zaskoczył mnie tą książką. Zabawna, a zarazem wartościowa. Dziecinna, a bardzo pouczająca. Banalna, ale równocześnie w ten sam sposób bardzo łatwo docierająca do czytelnika ze swoim przesłaniem. Jeśli tak wyglądają także inne książki tego autora, to niezawodny znak, że powinienem je jak najszybciej nadrobić ;) póki czuję się jeszcze jak dziecko ;)

Podsumowując – „Mały miliarder” to pozycja nie tylko dla dzieci, którym możemy tą lekturą uwiadomić, czy to prawda, że pieniądze szczęścia nie dają. To także w pewnym sensie uniwersalna opowieść dla nas, dorosłych: byśmy jako rodzice, chrzestni czy przyjaciele także kierowali się w życiu właściwymi priorytetami. Jednym słowem: polecam!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Domowi Wydawniczemu Mała Kurka.

Autor książki: Dawid Walliams
Tytuł książki: Mały miliarder
Tytuł oryginalny: Billionaire Boy
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Karolina Zaremba
Liczba stron: 288
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura dziecięca
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2010
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Sprawdź także: