Książka

„Magia olewania” – Sarah Knight

magia-olewania-b-iext47920349BASIA:

„Magia olewania” to poradnik. Bardzo specyficzny poradnik.
Najpierw opiszę ją jak najbardziej obiektywnie, a na koniec napiszę, co prywatnie o niej myślę.
„Magia olewania” Sarah Knight to – jak pisze autorka – sposób na to, „jak przestać spędzać czas, którego się nie ma, z ludźmi, których się nie lubi, robiąc rzeczy, których się nie chce robić”.

➡ „Magia olewania” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Książka podzielona jest na cztery częsci o niewiele różniących się tytułach. Pierwsza z nich nosi nazwę (i opowiada) „O przejmowaniu się i odpuszczaniu sobie”, druga: „Podejmij decyzję, że nie będziesz się przejmował”. Część trzecia to „Odpuszczanie sobie”, zaś ostatnia: „Odpuszczanie sobie pewnych rzeczy radykalnie zmienia życie”.

Każda część kończy się ćwiczeniem o tym samym mechanizmie, dzięki któremu mamy oczyszczać swój umysł z kolejnych problemowych spraw, po prostu je olewając. Ludzi, którzy już się nie przejmują, dzieli na dzieci, zołzy, dupków i oświeconych. Dzieci się nie przejmują, bo są dziećmi, ale każdy z nas musi kiedy dorosnąć. Zołzy i dupki według autorki to egoiści, nie szanujący nikogo i niczyjego czasu, uczuć, przestrzeni – oczywiście nie przejmują się, gdy ktoś uważa ich za zołzę bądź dupka, czy nie? Sama autorka zaś uważa się za oświeconą i oświecić chce także nas, zapraszając do przeczytania i zastosowania jej rad.

Autorka porównuje nasz umysł do graciarni, którą trzeba posprzątać. Próbuje to uczynić, wypisując wszystko, co zajmuje nasze myśli na kartce. Czy jest to w ogóle możliwe? Nakazuje nam rozpracować najpierw przedmioty, potem pracę, relacje z obcymi, znajomymi, przyjaciółmi i na końcu rodzinę, w tym teściów. Koniecznie w tej własnie kolejności.

➡ „Magia olewania” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Sarah Knight podaje także liczne przykłady na zastosowanie i zobrazowanie swoich pomysłów, propozycji, w celu wyjaśnienia, o co jej chodzi. Szkoda tylko, że niewiele z nich przystaje do rzeczywistości większości z nas. No chyba, że mamy przyjaciół kochających karaoke lub takich, którzy wiecznie nagabują nas o jakieś datki. Chyba, że rodzina to tak jak dla autorki urząd skarbowy, czyli istnieje tylko po to, żeby zawracać nam głowę, a poczucie winy jest dla nas jak swędzenie w okolicy krocza.

Chwytliwy tytuł, ciekawa idea. Problem zbytniego przejmowania się wszystkim i wszystkimi dotyczy bardzo wielu z nas. Skoro jesteście tą książką zainteresowani, a co za tym idzie czytacie tę recenzję – tylko to potwierdzacie. Wybierając tę książkę myślałam, że będzie coś o dystansie do siebie i świata. O asertywności, o wyznaczaniu granic innym w swojej przestrzeni. Tymczasem mamy stos rad, jak być… nieuprzejmą osobą. W dodatku autorka co paręnaście stron przypomina: „nie bądź zołzą”, tymczasem jej rozwiązania są jak dla mnie jak najbardziej zołzowate. Poza tym olewanie swoich problemów nie sprawi, że one znikną. Skreślenie na kartce osób czy rzeczy nie sprawi, że problemy z nimi związane zostaną rozwiązane. Owszem, czasami wymyślamy sobie problemy typu „co by było, gdyby…” i do takich spraw to wykonanie miałoby zastosowanie. Ale w życiu wielu z nas nie ma nawet czasu na taką „gdybologię”. W książce znajdziemy też kilka naprawdę trafnych cytatów – szkoda tylko, że nie należą do autorki. Szczerze – jestem rozczarowana. Jak dla mnie autorka niezbyt się popisała.

Jak napisała autorka, są rzeczy na które masz wpływ i takie, na które wpływu nie masz. Na przeczytanie tego tytułu masz wpływ. Podejmij dobrą decyzję.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Muza.

„Magia olewania” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Sarah Knight
Tytuł książki: Magia olewania: Jak przestać spędzać czas, którego się nie ma, z ludźmi, których się nie lubi, robiąc rzeczy, których się nie chce robić
Tytuł oryginalny: The Life-Changing Magic of Not Giving a F*ck: How to Stop Spending Time You Don’t Have with People You Don’t Like Doing Things You Don’t Want to Do
Język oryginalny: angielski
Liczba stron: 208
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki społeczne
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2015
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Sprawdź także: