E-book

„Łzy diabła” – Magdalena Kozak

lzydiablaO „Łzach diabła” Magdaleny Kozak słyszałem tak wiele zachwytów, że nie potrafiłem przejść obok tej książki obojętnie. Po prostu musiałem na własne oczy (i wyobraźnię) przekonać się, czemu ta pozycja jest tak często polecana przez znajomych. Przy pierwszym podejsciu po kilku stronach zaniemogłem – nie wciągnęło mnie jakoś na starcie. Ale dałem książce po paru dniach drugą szansę i zdecydowanie nie żałuję…

W odległej części kosmosu, do której ludzie zdążyli już dotrzeć, znajduje się Planeta Dżahan. Zamieszkuje ją inteligentna cywilizacja, zdolna dogadać się z Obcymi – jak nazywa Ziemian, przybyłych na miejsce, by wymieniać swój wojskowy sprzęt na czars – rosnące na planecie zboże, wykorzystywane do produkcji narkotyku o nazwie Łzy Diabła, od którego uzależniona jest niemal cała populacja Ziemi.

W książce poznajemy dwóch głównych bohaterów, całkowicie od siebie odmiennych. Jest Izzat Szamar, królewicz Farji, który zgodnie z wolą swojego ojca wyrusza na wojnę z innymi plemionami, by utorować nowy szlak do transportowania czarsu, a tym zamym zwiększyć długofalowe zyski. Młody, ambitny, szukający poparcia u ojca i innych wysoko postawionych osób. Jest także Znajda – pastuszek, będący „człowiekiem znikąd”, wiodący się po szczeblach kariery rozbójniczej, zwany przez miejscową ludność „Mścicielem z Pól”, walczącym z wojskami króla.

Mimo, że z racji umiejscowienia akcji książka teoretycznie powinna należeć do gatunku science-fiction, nie dajcie się zwieść pozorom. O wiele bliżej jej moim zdaniem do opowieści wojennych, i to nie tylko współczesnych, gdzie dookoła tylko krew, pot i masa sprzętu, ale także do dawniejszych, w których na pierwsze miejsca wysuwały się honor i etos żołnierza oraz „Sprawa” – słuszna idea, za którą warto oddawać życie. Trudno się dziwić takim odniesieniom – Magdalena Kozak w nietypowy sposób bowiem postanowiłą przelać na papier swoje doświadczenia i wspomnienia wyniesione z misji wojskowych w Afganistanie.

Książka, choć obszerna, po pierwszych stronach autentycznie wciąga czytelnika w świat Dżahanu. I nie ma znaczenia, czy próbujemy na każdym kroku porównywać obcą planetę do Afganistanu i szukać podobieństw, czy też przyjmujemy wszystkie wydarzenia literalnie – w obu przypadkach czeka nas niesamowita opowieść o walce, w której można na nowo odnaleźć swoją tożsamość.

E-booka zrecenzowałem dzięki uprzejmości:logo_insignis

Autor książki: Magdalena Kozak
Tytuł książki: Łzy diabła
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 752
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Science fiction
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015

Sprawdź także: