Książka

„Ludzie przemocy” – Maj Sjöwall, Per Wahlöö

martin-beck-tom-10-ludzie-przemocy-w-iext39584689PRZEMEK:

Ostatnia niestety powieść z serii o Martinie Becku nie dość, że była przeze mnie odwlekana, to na dodatek równie niechętnie siadałem do napisania tej recenzji. Bo jak to – nigdy więcej nie spotkać Becka? Już o nim nie napisać? Jednak serie mają go do siebie, że mnie bardzo uzależniają…

Maj Sjöwall i Per Wahlöö postanowili postawić przed tym bohaterem zadanie niemal niewykonalne. Z jednej strony policja ma na głowie sprawę napadu na bank. Oskarżona to osiemnastoletnia dziewczyna, która ma dość nietypowego prawnika… Z drugiej – na rozwiązanie czeka zagadkowe morderstwo pewnego producenta filmów pornograficznych. Co więcej, jego ciało zostało znalezione w domu kochanki.

Już widać, że Beck i spółka mają co robić i nie do końca wiadomo, gdzie najpierw włożyć ręce, tymczasem to nie koniec „atrakcji”. Oto z dyplomatyczną wizytą przybywa do Sztokholmu pewien specyficzny amerykański senator. Martin ma go w tym czasie chronić, sęk jednak w tym, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo zorganizowania zamachu na jego życie. Oj, nie ma lekko…

Ponieważ wraz z tą recenzją kończę coponiedziałkowe opowiadanie Wam o kolejnych powieściach szwedzkiego duetu, nie sposób powiedzieć jednego: pomimo mniej-więcej połowy wieku, dzielącej daty wydania książek od chwili obecnej, znamienne jest to, że historie te ani trochę się nie zdewaluowały. Ba, powiem więcej – może nawet teraz czyta się je lepiej, niż niegdyś. Oto bowiem w czasach, w których każdy bohater może coś sprawdzić online, zadzwonić z miejsca zbrodni czy też ma multum innych możliwości, jakie przyniosły nowe technologie czy szeroko rozumiany postęp, przyjemnie jest sięgnąć po taką odskocznię i przeczytać kryminał będący klasycznym w każdym calu.

Mam ogromną nadzieję, że któreś wydawnictwo (może Amber, może ktoś inny) pokusi się o ponowne wydanie całego cyklu. I tego właśnie sobie i Wam życzę – byście na poszczególne tomy trafili z łatwością, co obecnie niekiedy graniczy z cudem.

Autor książki: Maj Sjöwall, Per Wahlöö
Tytuł książki: Ludzie przemocy
Tytuł oryginalny: Terroristerna
Język oryginalny: szwedzki
Tłumacz: Ewa Chmielewska-Tomczak
Liczba stron: 304
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 1975
Rok pierwszego polskiego wydania: 2012

Sprawdź także: