Książka

„Lotnisko w Monachium” – Greg Baxter

lotniskoNaszło mnie ostatnio, że zdecydowana większość książek pisana jest z perspektywy wszechwiedzącego narratora. No, pomijając wszelakie wywiady-rzeki. Miłą, choć nietypową odmianą zatem była dla mnie lektura „Lotniska w Monachium” – najnowszej powieści Grega Baxtera.

Pewien Amerykanin, mieszkający na co dzień w Londynie, otrzymuje niespodziewanie telefon o śmierci swej przebywającej w Niemczech siostry – Miriam. Wraz z ojcem przybywa do Berlina, gdzie z pomocą amerykańskiej dyplomatki o imieniu Trish ogarnia papierkologię związaną z przewiezieniem zwłok kobiety do USA. Z powodu mgły jednak zostają uziemieni na lotnisku w Monachium..

Spodziewałem się akcji rodem z filmu „Terminal” z Tomem Hanksem, lub wrażeń podobnych jak podczas lektury „Blackoutu” Marca Elsberga. Tymczasem jest… Inaczej. Czytając książkę mamy wrażenie, że jesteśmy głównym bohaterem, czytamy jego dziennik lub słuchamy wielowątkowej, niespójnej opowieści z jego ust. Pobyt na lotnisku sprawia bowiem, że bohater-narrator opowiada także o mających wcześniej miejsce wydarzeniach, jakby sam starał się zebrać myśli i przeanalizować na spokojnie bieg zdarzeń.

„Lotnisko w Monachium” to niesamowity portret człowieka współczesnego: zabieganego i zagubionego zarazem, żyjącego w czasach wszędobylskiej konsumpcji. To pełna melancholii, zadumy i refleksji próba przedstawienia życia, które to bywa częściej gorzkie niż słodkie. I nawet, jeśli bohater sprawia wrażenie wyobcowanego, dziwnego, to paradoksalnie równocześnie tego typu outsiderów można znaleźć niemal na każdym kroku…

Greg Baxter, przedstawiając losy bezimiennego Amerykanina, kreśli zarazem przed czytelnikiem metaforyczny obraz każdego z nas. Warto po lekturze zastanowić się, w czym nasze życie podobne jest do głównego bohatera, a tym samym – jak uniknąć ewentualnych błędów, które on sam popełnił.

Premiera książki już dziś, 6 maja :)
Za egzemplarz recenzencki gorąco dziękuję
Wydawnictwu Czwarta Strona.

Autor książki: Greg Baxter
Tytuł książki: Lotnisko w Monachium
Tytuł oryginalny: Munich Airport
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Jędrzej Polak
Liczba stron: 320
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura współczesna zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2014
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: