Książka

„Lato koloru wiśni” – Carina Bartsch

lato-koloru-wisni-b-iext28759223BASIA:

Po tę książkę sięgnęłam całkiem przypadkowo – nieznany autor, nic nie mówiący tytuł… ot, e-book wgrany przez męża bardziej lub mniej przypadkowo na moją komórkę. Będąc na spacerze bez książki papierowej, mając już trochę dość edukacyjno-poradnikowych książek, zmieniających kolejne rzeczy w moim życiu, miałam ochotę na lekką pozycję… i to był dobry wybór.

Pewna dziewczyna o imieniu Emely, studiująca literaturoznawstwo w Berlinie, ma przyjaciółkę Alex. Ta, po pewnych przykrościach w życiu prywatnym, decyduje się na przeprowadzkę do brata w Berlinie, mieszkającego całkiem niedaleko Emely, z którą łączą go pewne niemiłe wspomnienia. Brzmi jak telenowela, wiem, ale praktycznie jest mniej skomplikowane, niż to brzmi. Kiedy przyjeżdzają rodzice rodzeństwa z po brzegi wypełnionym autem, wszyscy (wraz z Emely) wspólnie wnoszą dobytek na czwarte piętro w kamienicy bez windy.

Oczywiście w tej sytuacji pojawia się również Elyas. Po wielu latach, podczas których nie mieli ze sobą kontaktu, oboje bardzo się zmienili- na tyle, że właściwie Elyas „miał problemy” z rozpoznaniem Emely. Tych dwoje nie bardzo się lubi, ale często jest zmuszone przebywać w swoim towarzystwie z powodu łączącej ich osoby Alex, której żadne z nich nie rozumie, a jednak jest do niej mocno przywiązanym.

Dla Emely miłą odskocznią jest jednak tajemniczy wielbiciel. Kim jest ów Luca? Czy poznamy go w końcu? Jak potoczą się losy Emely i Elyasa? Czy ostatecznie się polubią? Czy Alex znajdzie swoje szczęście? Te i wiele innych pytań czeka na swoje odpowiedzi, zawarte na łamach książki.

„Lato koloru wiśni” to książka, której tematem głównym są uczucia. Daleko jej jednak do romansideł. W genialny sposób pokazuje, co może się dziać w głowie każdej osoby: samokrytyka, wahania nastrojów, radość, gniew, zwątpienie, ekscytacja, przygnębienie, nadzieja – to tylko niektóre z uczuć, które zmieniają się jak w kalejdoskopie wewnątrz Emely. Powieść utrzymana jest w klimacie akademickim: życie studenckie, praca dorywcza, spotkania z przyjaciółmi, zakuwanie do egzaminów, dziwna współlokatorka… To wszystko wraz z dobrym, lekko sarkastycznym humorem głównej bohaterki niesamowicie wciąga – tak, że chce się przeczytać jeszcze jedną stronę, i jeszcze, i jeszcze jedną, aż do końca… I wiem, co mówię, naprawdę skończyłam ją o 2 w nocy ;)

Przyjemnej lektury!

Autor książki: Carine Bartsch
Tytuł książki: Lato koloru wiśni
Tytuł oryginalny: Kirschroter Sommer
Język oryginalny: niemiecki
Tłumacz: Emilia Kledzik
Liczba stron: 496
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Społeczna, obyczajowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2010
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: