Książka

„Księżniczka z lodu” – Camilla Läckberg

ksiezniczka-z-lodu-b-iext12765275Obok Tess Gerritsen, Charlaine Harris, Yrsy Sigirdardottir, Arne Dahla i Ake Edwardsona to właśnie Camilla Läckberg jest (a właściwie do 22.11. była) jedną z autorek (i autorów), których kryminałów nigdy nie czytałem, choć czekają na kilometrowej liście #mustread. Mimo różnych opinii, nie tylko pochlebnych, postanowiłem dać jej szansę i przekonać się, czy „Księżniczka z lodu” przypadnie mi do gustu.

Erikę Falck – pisarkę, autorkę czterech biografii sławnych kobiet – poznajemy w niecodziennych okolicznościach – oto jako jedna z pierwszych, jeszcze przed funkcjonariuszami policji z Fjällbacki dowiaduje się o śmierci swojej dawnej przyjaciółki, Alex. Kobieta zostaje odnaleziona w swoim mieszkaniu, leżąc w wannie, z podciętymi żyłami.

Choć pozornie sprawa wygląda na samobójstwo, wkrótce Erika odkrywa, że za śmiercią Alex kryje się pewna tajemnica. Rozpoczyna dziennikarskie wręcz śledztwo na własną rękę. Równocześnie z ramienia policji sprawą zajmuje się Patrik Hedström, dawny kolega Eriki z czasów podstawówki. Które z nich pierwsze znajdzie sprawcę, którego nie sposób na pierwszy rzut oka wytypować nawet błędnie, a co dopiero poprawnie?

To, co odróżnia ten kryminał od innych i nadaje mu smaku i kolorytu to dwie kwestie. Pierwsza – specyficzny humor. Bohaterowie nieraz doprowadzali mnie do śmiechu bądź też wywoływali uśmiech na mej twarzy, często błyskotliwymi, rzadziej durnymi uwagami, tekstami czy zachowaniami. Drugim czynnikiem jest szeroko opisane życie prywatne bohaterki, jej problemy rodzinne, kłopoty ze szwagrem itp. Wszystko to sprawia, że Erika-pisarka (która siebie by tak nigdy nie nazwała), staje się czytelnikowi o wiele bliższa.

Erika zdecydowanie jest żywą, wielobarwną postacią na tle szarej codzienności – kimś, kogo losy pragniemy dalej śledzić. I słusznie, bo kolejne tomy o Erice i Patriku czekają…

Autor książki: Camilla Läckberg
Tytuł książki: Księżniczka z lodu
Tytuł oryginalny: Isprinsessan
Język oryginalny: szwedzki
Tłumacz: Inga Sawicka
Liczba stron: 424
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2003
Rok pierwszego polskiego wydania: 2009

Sprawdź także: