Książka

„Książka, której nie ma” – Santiago Pajares

1440673178.85BASIA:

Przekorny tytuł, a książka jak najbardziej jest mocno realna i bardzo wciągająca. Jest to opowieść o Davidzie Peralto – redaktorze pewnego wydawnictwa, który w obliczu licznych, osobistych problemów dostaje życiową szansę w pracy, która to – jak mu się wydaje – może rozwiązać wszystkie jego (i nie tylko jego) problemy.

Ponieważ w wydawnictwie od długiego czasu nie dostali kolejnej części sagi, będącej absolutnym bestsellerem, szef – dając mu bardzo minimalne wskazówki – wysyła go na poszukiwania jej autora. David wyrusza w podróż do kogoś, kogo nikt nie zna, którego nie spotkał żaden czytelnik, kto ukrywa się pod pseudonimem już kilkanaście lat. Przy okazji redaktor pozna nie tylko autora, ale i samego siebie – z tej drugiej strony, o której do tej pory nie miał żadnego pojęcia. Jednocześnie ta sama książka w Madrycie niesamowicie odmienia życie czterech innych osób. Kim jest tajemniczy autor? Co jeszcze odkryje David? Co Ty znajdziesz na kartach tej powieści i czy odmieni ona także Twoje życie?

464 strony naprawdę dobrej powieści. Prosty język, krótkie rozdziały, lekkie dialogi z poczuciem humoru, zmienna dynamika akcji pozwalająca zarówno na czytanie z zapartym tchem, byle tylko dowiedzieć się co dalej, jak i w innych miejscach mocno refleksyjna, zmuszająca do zastanowienia. Innymi słowy – wszystko to, co lubię sprawiło, że połknęłam ją naprawdę szybko. Opowiada o życiu zwykłych ludzi, zmagających się z szarą codziennością. Ukazuje także trochę kulisy pracy pisarza, redaktora.

„Siedząc na pieńku, David doznał w duszy olśnienia zapewne bardzo podobnego do tego, jakie odczuwał Sherlock Holmes, kiedy wpadał na rozwiązanie swoich zagadek. Fala gorąca, idąca z głębi zalała mu płuca i objawiła się poczuciem siły i mocy, jak gdyby jego ciało znalazło się pod działaniem narkotyku, który przepłynął przez żyły i tętnice i wyładował się dreszczem na karku. Nagła pewność ulokowana już na zawsze w tyle głowy, krzyczała do niego że to (…) jest pisarzem, którego szuka…”

Przyjemnej lektury! ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Pascal.

Autor książki:
Tytuł książki: Książka, której nie ma
Tytuł oryginalny: El paso de la hélice
Język oryginalny: hiszpański
Tłumacz: Magdalena Olejnik
Liczba stron: 464
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2004
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: