Książka

„Kroniki Jaaru: Księga luster” – Adam Faber

CAŁOŚĆksiega_luster_200dpiBASIA:

Okładkowo:
Gdyby Harry Potter był dziewczyną, nazywałby się Kate Hallander!?

Kate jest typową nastolatką. Mieszka u swojej ciotki w Londynie? i wiedzie spokojne życie. Pewnego dnia staje na progu tajemniczego sklepu pełnego czarodziejskich przedmiotów, od właścicielki którego otrzymuje Księgę Luster. Dziewczyna rzuca miłosny urok na przystojnego Jonathana, lecz czar skutkuje zupełnie inaczej, niż by tego oczekiwała. Kate trafia do Jaaru, krainy zamieszkanej przez magiczne stworzenia.

➡ „Kroniki Jaaru: Księga luster” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Fion jest ferem, baśniową istotą. Jego stosunki z ojcem są coraz gorsze, więc w akcie buntu opuszcza dom, by odnaleźć przypisaną mu czarownicę. Wpada w ręce niebezpiecznej nimfy Erato? i przez swoją naiwność wprowadza do świata magii wielki zamęt.

Tymczasem w Londynie ciotka dowiaduje się, że ze sklepu pani Selene zniknął magiczny kamień o potężnej mocy. Czy uda się go odnaleźć? Jak Kate, początkująca wiedźma, poradzi sobie w świecie Jaaru, mając u boku ekscentryczne fery i wyniosłego jednorożca? I co tak naprawdę skrywa plan nikczemnej Erato???

Moim skromnym zdaniem:
Porównanie do Harry’ego Pottera jest nie do końca celne – oprócz Londynu, w którym zaczyna i dzieje się część akcji, a także faktu, że główna bohaterka mieszka u ciotki, więcej jest różnic niż podobieństw. Psuje to oczekiwania wobec książki, bo dostajemy coś zupełnie innego, niż się spodziewamy, słysząc to hasło. A dostajemy całkiem przyjemny kawał niespiesznej powieści fantastycznej dla młodzieży, ale po kolei.

➡ „Kroniki Jaaru: Księga luster” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Książka bardziej młodzieżowa niż dla dorosłych, ale szybko i przyjemnie się ją czyta. Akcja niespiesznie biegnie naprzód, rozgrywając się pomiędzy ferem Fionem, który niby przypadkiem znajdzie się nie tam gdzie trzeba, a Kate – nastolatką, której niby przypadkowe działania doprowadzą… Nie myśleliście chyba, że wam powiem? ;) Magia jednak niewiele pozostawia przypadkowi, o czym przekonacie się na kartach powieści. Fantastyczna opowieść z dwóch równoległych światów, w których magia łączy się z rzeczywistością.

Podobała mi się, ale czegoś mi jednak zabrakło w tej książce. Jak dla mnie, trochę zbyt wolno dzieje się akcja. Jako pedagog zwracam także uwagę, do jakiego wieku jest skierowana pozycja – tu nie ma niestety takiej informacji na okładce, ale myślę, że od 13 roku życia. Jeśli szukasz tam drugiego Harry’ego Pottera – możesz się trochę zawieść. Jeśli szukasz czytadła na wieczór i lubisz fantastykę – może Ci się spodobać.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona.

„Kroniki Jaaru: Księga luster” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Adam Faber
Tytuł książki: Kroniki Jaaru: Księga luster
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 456
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Fantasy
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2017

Sprawdź także: