Książka

„Kręte ścieżki” – Richard Paul Evans

kretesciezkiGdyby tak, jak istnieje kategoria „filmu drogi”, wyodrębnić analogicznie „książki drogi”, Richard Paul Evans grzałby tam sporo miejsca ;). Po utracie wszystkiego – żony, pracy, a nawet mieszkania – Alan Christofferson decyduje się wyruszyć w pieszą wędrówkę przez USA. Zabiera ze sobą niemal cały swój dobytek i maszeruje przed siebie, wciąż nie wiedząc jaki jest cel jego wędrówki – a może raczej: gdzie nastąpi jej koniec, bo cel jest oczywisty. Mężczyzna próbuje pozbierać się po przygniatającej go stracie.

Po drodze Allan spotyka nie tylko osoby, które już zna ale niekoniecznie chciałby się z nimi widzieć – jak Pamela, matka jego zmarłej żony, McKale – ale też poznaje nowe twarze. Rozmawiając z przyjaznym Polakiem Leszkiem czy też z kobietami ze Stowarzyszenia Czerwonych Kapeluszy, stara się za każdym razem wynieść cenną lekcję, która pomoże muw dalszej wędrówce i/lub zrozumieniu tego, co go spotkało w życiu.

„Kręte ścieżki”to kolejny już tom powieści o wędrówce Allana, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przeczytać tę książkę, nie znając poprzednich. Wstęp pokrótce nakreśla sytuację Alana, część faktów jest również przypominana w trakcie lektury. Książka sama w sobie jest równie warta uwagi, a jej lektura może zawsze (choć nie musi) zachęcić do zapoznania się z poprzednimi tomami, jeśli treść i forma przypadną czytelnikowi do gustu.

Wprawdzie Richard Paul Adams kojarzył mi się do tej pory z książkami o tematyce typowo kobiecej, jednakże… moim zdaniem uczynienie głównym bohaterem faceta sprawia, że „Kręte ścieżki”czyta się ciekawie, a równocześnie łatwiej wcielić się czytelnikom (nie czytelniczkom) w postać Allana. Może to kwestia męskiej solidarności? Nie wiem, ale lekturę polecam każdemu ;)

Książkę zrecenzowaliśmy dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak.

Autor książki: Richard Paul Evans
Tytuł książki: Kręte ścieżki
Tytuł oryginalny: The Road to Grace
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Hanna de Broekere
Liczba stron: 264
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura współczesna zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2012
Rok pierwszego polskiego wydania: 2014

Sprawdź także: