Książka

„Kosmiczne dziewczyny” – Libby Jackson

Kosmiczne_dziewczyny_frontPRZEMEK:

W czasach gimnazjum niesamowicie fascynowałem się lotami w kosmos – na tyle, że nawet założyłem wówczas (tj. w 2004 roku) stronę internetową na ten temat. Z biegiem czasu zapał osłabł, pojawiły się inne hobby, ale do dziś lubię raz po raz zerknąć, „co w kosmosie piszczy” i poczytać na ten temat.

➡ „Kosmiczne dziewczyny” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Libby Jackson, jedna z największych brytyjskich ekspertek w dziedzinie kosmologii, w swojej książce – zgodnie z tytułem – przedstawia kosmiczne dziewczyny. Znajdziemy tu krótkie, acz ciekawie napisane w biogramy ponad 50 kobiet, które wniosły ogromny wkład w loty kosmiczne. Jest tu zatem Walentina Tierieszkowa, pierwsza kobieta w kosmosie, ale są i panie odpowiedzialne za stworzenie skafandrów dla załogi Apollo 11, jest dietetyczka kosmonautów objętych programami Apollo i Skylab, pierwsza kobieta w stratosferze, pierwsza która przekroczyła barierę dźwięku, ale i – patrząc nieco bardziej współcześnie – pierwszą kobietę dowodzącą stacją kosmiczną czy… kobietę, która jako pierwsza przebiegła maraton w kosmosie (!). Pozostałe bohaterki długo by mozna jeszcze wymieniać, niemniej każda z opisanych kobiet wniosła swój pokaźny wkład w rozwój lotów kosmicznych.

Wszystkie te biogramy okraszone są ilustracjami wykonanymi przez studentki i studentów London College of Communication, ponadto na początku książki, oprócz przedmowy autorki znajdziemy coś czasu, przedstawiającą w klarowny sposób dzieje eksploracji kosmosu, począwszy od dzieła Kopernika wydanego w 1543 (czyżby Kopernik była kobietą? ;)), kończąc na… przyszłości i prognozowanych na lata trzydzieste lotach załogowych na Marsa.

➡ „Kosmiczne dziewczyny” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

„Kosmiczne dziewczyny” to piękny, bardzo inspirujący i motywujący album, podkreślający niesamowitą rolę kobiet w badaniu przestrzeni kosmicznej. Innymi słowy – udowadniający, że powinniśmy mówić nie tylko o astronautach, ale i astronautkach, pamiętając o sile wielu kobiet, dzięki którym nauka dotarła do miejsca, w którym się obecnie znajdujemy. Gorąco polecam ten tytuł nie tylko osobom zainteresowanym lotami w kosmos – wiele z opisanych bohaterek po prostu nie bało się realizować własnych marzeń lub sięgać, gdzie wzrok nie sięga – i to powinno być dla każdego z nas motywacją. Jak podkreśla bowiem autorka:

Kiedy kończyłam szkołę, dyrektorka przekazała nam motto: „Sięgajcie samego nieba!”, po czym dodała: „Albo i wyżej”.

I tego się trzymajmy, czerpiąc inspirację z tych ponad pięćdziesięciu kobiet, które odmieniły losy astronautów i odkrywania nieodkrytego kosmosu.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Kobiecemu.

„Kosmiczne dziewczyny” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Libby Jackson
Tytuł książki: Kosmiczne dziewczyny: 50 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły się do podboju kosmosu
Tytuł oryginalny: A Galaxy of Her Own: Amazing Stories of Women in Space
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Ewa Borówka
Liczba stron: 144
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Młodzieżowa
Forma: Esej, zbiór esejów
Rok pierwszego wydania: 2017
Rok pierwszego polskiego wydania: 2018

Sprawdź także: