E-book

„Korzenie niebios” – Tullio Avoledo

korzenieniebiosO Dmitriju Glukhovskym i jego Uniwersum Metro 2033 zdążyłem już pisać przy recenzowaniu pierwszej części cyklu, której akcja rozgrywała się w moskiewskim metrze. Sięgając zatem po książkę włoskiego autora – Tullio Avoledo – zacząłem sobie wyobrażać analogiczne sceny na stacjach rzymskiego metra, ot – choćby na dworcu Termini, który niemal 10 lat temu miałem okazję odwiedzić. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że jestem w błędzie…

Po Wielkiej Katastrofie, zwanej przez niektórych nawet Sądem Ostatecznym, ludzie i owszem, rzucili się do tuneli metra, jednak nie okazały się one idealnym schronieniem. Większość osób, które ocalały, zajmuje katakumby Świętego Kaliksta. Wśród nich znajduje się najprawdopodobniej jedyny żyjący kardynał – Ferdinando Albani. Zleca on jednemu z duchownych, pochodzącemu z USA ojcu Jackowi Danielsowi wyprawę aż do Wenecji, powierzając mu misję istotną dla dalszego istnienia Kościoła. Ponieważ na zewnątrz czyha wiele niebezpieczeństw, ojciec Daniels trafia pod „opiekę” kapitana Duranda – oficera Gwardii Szwajcarskiej (a raczej tego, co się z niej zostało) i jego nieokrzesanych towarzyszy, po czym całą ekipą wyruszają w  podróż.

Czy misja zakończy się sukcesem? Co czeka po drodze Danielsa i najemników? Kogo lub czego powinien się bać ojciec John? W miarę postępu w podróży, sytuacja zmienia się wielokrotnie w bardzo diametralny sposób.

Choć muszę przyznać, że ostatnie rozdziały zaburzył mi nieco ocenę tej książki, to jednak powieść autorstwa Tullio Avoledo jest dość spójna i – przede wszystkim – zarówno trzymająca w napięciu, jak i pasująca do Uniwersum Metro 2033. Fanom serii zdecydowanie polecam, natomiast sam ostrzę zabieram się za lekturę „Dzielnicy obiecanej” Pawła Majki, czyli pierwszy polski tom w cyklu.

E-booka zrecenzowaliśmy dzięki uprzejmości:logo_insignis

Autor książki: Tullio Avoledo
Tytuł książki: Korzenie niebios
Tytuł oryginalny: Le radici del cielo
Język oryginalny: włoski
Tłumacz: Piotr Drzymała
Liczba stron: 608
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Science fiction
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2012
Rok pierwszego polskiego wydania: 2013

Sprawdź także: