E-book

„Konkurs” – Julie Murphy

konkurs-b-iext30129816Myśląc o książkach dla młodzieży, na myśl przychodzi mi wielu autorów. Jednym z nich jest John Green, który napisał m.in. „Gwiazd naszych wina”, czy też zrecenzowane już przeze mnie „Papierowe miasta” i „Szukając Alaski„. I myślę, że obok jego książek śmiało można na półce umieścić „Konkurs” Julie Murphy.

Bohaterką tej pozycji jest 16-letnia Willowdean Dickson, mająca świadomość tego, że w oczach innych osób jest… gruba. Dziewczyna wie, że nawet jej matka tak w głębi duszy uważa – wszak sama wygra niegdyś tytułowy konkurs Miss Nastolatek Niebieskiego Łubinu. Will przez wiele lat próbuje pogodzić się z myślą, że nie jest jej pisane typowe, młodzieńcze życie: związek z chłopakiem, czułości, mnóstwo przyjaciółek.. Nawet wyprawy do galerii odpadają, bo trudno znaleźć sensowne ciuchy w jej rozmiarze.

Kiedy jednak w życiu Willowdean pojawia się Bo – przystojny chłopak, pracujący wieczorami w tej samej knajpce, co ona, dziewczyna zaczyna się zastanawiać nad swoją osobą. Bo czy jej wygląd zabrania jej kochać i być kochaną? Niesiona falą emocji, Will postanawia wystartować w konkursie na Miss – zwłaszcza, że jedyne kryterium to ograniczenie wiekowe.

Julie Murphy w swojej powieści porusza istotny dla nastolatek problem (braku) akceptacji własnego ciała. Autorka sama przyznaje na okładce, że należy do krąglejszych osób – zakładam zatem, że wiernie odwzorowała odczucia Willowdean oraz reakcje jej otoczenia. Książka ta stanowi swoisty, fabularny motywator dla dziewczyn uważających się za grube, a przez to – gorsze. Will udowadnia, że jedno absolutnie nie idzie w parze z drugim.

I mimo, że nie jestem ani puszysty, ani nastolatkiem, ani tym bardziej dziewczyną – polecam tę lekturę każdemu. Choćby jako naukę tolerancji innych bez względu na to, jak wyglądają. Bo – jak wiadomo – „nie szata zdobi człowieka”.

E-booka zrecenzowaliśmy dzięki uprzejmości:
woblink

Autor książki: Julie Murphy
Tytuł książki: Konkurs: Każda dziewczyna może zwyciężyć
Tytuł oryginalny: Dumplin’: Go Big or Go Home
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Julia Wolin
Liczba stron: 304
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: