Książka

„Kiksy klawiatury” – Terry Pratchett

Kiksy.klawiatury.frontWiadomość o śmierci Sir Terry’ego Pratchetta stanowiła bolesny cios nie tylko dla fanów pisarza i wykreowanego przezeń Świata Dysku. Pratchett był na tyle znanym i cenionym twórcą, że nie ma chyba na świecie osoby, która nigdy o nim nie słyszała. Przyznaję, że i ja przeczytałem zaledwie bodaj 6 tomów jego cyklu (plus Trylogię Nomów), ale polubiłem jego styl i poczucie humoru. No i, rzecz jasna, ceniłem za płodność zawodową ;)

Wydany w Polsce pośmiertny już tom „Kiksy klawiatury” stanowi kwintesencję życia Pratchetta, a zarazem swoisty hołd jego pamięci. Zbiór ten stanowią liczne teksty i komentarze, prelekcje i mowy, artykuły i notatki, zapisane lub wygłoszone przez pisarza na przestrzeni swojej kariery zawodowej. Całość sprawia wrażenie nieco chaotycznego, ale fascynującego pamiętnika, dokumentującego najważniejsze wydarzenia z życia sir Terry’ego.

Podczas lektury wraz z nim przemierzamy Australię i dzikie dżungle, wewnątrz których trzeba było składać autografy. Wędrujemy po uczelniach, odbierając tytuły doktora honoris causa lub wygłaszając okolicznościowe przemowy. Wybieramy się na pełne rozmaitych wrażeń, ale też wyczerpujące spotkania autorskie. Wreszcie – a raczej niestety – dowiadujemy się o specyficznej odmianie Alzheimera i jesteśmy świadkami walki, jaką Pratchett podjął w kwestii praw pacjentów.

Jedno jest pewne – bez względu na to, jak bliski czy daleki jest Wam Terry Pratchett, po lekturze tej książki stanie się (jeszcze) bliższy. Co więcej, zapragniecie sięgnąć po jego dzieła. Gwarantuję ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Autor książki: Terry Pratchett
Tytuł książki: Kiksy klawiatury: Eseje i nie tylko
Tytuł oryginalny: A Slip of the Keyboard: Collected Non-Fiction
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Piotr W. Cholewa
Liczba stron: 328
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Publicystyka i eseje
Forma: Zbiór esejów
Rok pierwszego wydania: 2014
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: