Książka

„Kiki van Beethoven” – Eric-Emmanuel Schmitt

kikivanbeethovenDługo się przekonywałem osobiście do szeroko pojętej muzyki klasycznej. Pamiętam, że jeszcze z trzy lata temu miałem problem wysiedzieć do końca podczas jednego z koncertów organowych w poznańskiej Farze. A potem razem z żoną zaczęliśmy słuchać radia RMF Classic i jakoś się ta moja przygoda z Beethovenem i innymi rozpoczęła.

Na książkę pt. „Kiki van Beethoven” Schmitta składają się dwa odrębne teksty. Pierwszy, tytułowy, to opowiadanie o emerytowanej Kiki, mieszkającej w domu starości. Wraz z przyjaciółkami (i nastolatkiem zafascynowanym bardziej hip-hopem niż fortepianem) odkrywa ona na nowo Beethovena, który równocześnie – mniej lub bardziej pośrednio -wywiera pozytywny wpływ na ich życie.

Drugi, „właściwy” tekst nosi tytuł „Kiedy pomyślę, że Beethoven umarł, a tylu kretynów żyje…”. Stanowi on historię kontaktu samego Erica-Emmanuela Schmitta z twórczością Wielkiego Głuchego, jak określa Ludwiga van Beethovena. I o ile fikcyjną (a może realną?) historię Kiki czyta się szybko i przyjemnie, to wyznania autora były dla mnie nieco nostalgiczną i patetyczną drogą przez mękę…

Zdecydowanie na plus zasługuje natomiast fakt, że do książki dołączona została płyta z 6 utworami Beethovena, które wywarły największy wpływ na życie pisarza. A wśród nich – jakżeby inaczej – obecny hymn Unii Europejskiej, czyli „Hymn do radości”, znany jako „Oda do radości” za sprawą zatytułowanego tak wiersza F. Schillera, stanowiącego tekst tegoż utworu muzycznego.

Autor książki: Eric-Emmanuel Schmitt
Tytuł książki: Kiki van Beethoven
Tytuł oryginalny: Quand je pense que Beethoven est mort alors que tant de cretins vivent suivi de Kiki van Beethoven
Język oryginalny: francuski
Tłumacz: Agata Sylwestrzak-Wszelaki
Liczba stron: 147
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura współczesna zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2010
Rok pierwszego polskiego wydania: 2011

Sprawdź także: