Audiobook

„Kancelaria” – John Grisham

kancelaria-duzeŚrednio ostatnio wyglądam z czasem, jeśli chodzi o czytanie książek w tradycyjnym formacie, jednak udaje mi się znaleźć nieco czasu na słuchanie audiobooków. Dlatego też w ostatnim czasie ukończyłem kolejną książkę Johna Grishama – „Kancelaria” otrzymaną od serwisu Audioteka.pl, który zostaje patronem „3telnika” :)

Kancelaria adwokacja Finleya i Figga, zwana przez nich „butikiem” to mała, dwuosobowa firma, trudniąca się przede wszystkim sprawami rozwodowymi oraz tymi związanymi z wypadkami na drodze, przy których trzeba zdobyć dla klienta odszkodowanie. Zarówno zyski kancelarii, jak i jej prestiż, są bardzo nikłe, a para wspólników ogłasza się w takich miejscach, jak autobus czy kupony gry „Bingo”. Przypadkiem do kancelarii trafia David Zinc – bystry absolwent Harvardu, który własnie porzucił pracę w jednej z olbrzymich kancelarii. Wszyscy trzej – Zinc, Finley oraz Figg – dają się wciągnąć w proces sądowy przeciwko firmie produkującej krayoxx – lek na obniżenie cholesterolu. Sprawa wydaje się przesądzona, więc mężczyźni – mimo, że nigdy wcześniej nie stawali przed sądem – czują się pewni siebie i liczą na wielomilionowe odszkodowanie. Niestety, okazuje się, że są w błędzie…

Gdzie tkwi błąd, jak wielki on jest oraz jaki ostatecznie zapada werdykt – tego oczywiście nie zdradzę. Mam nawet wrażenie, że sam Grisham tego nie chciał zdradzać w trakcie książki, dlatego też szala sprawiedliwości przechyla się na różne strony – niemal jak huśtawka. Nadaje to jednak dramaturgii całemu procesowi, który jest główną, choć nie jedyną sprawą, z którą przychodzi zmierzyć się młodemu Davidowi Zincowi.

Natomiast jeśli chodzi o techniczną stronę książki, czyli o jakość nagrania – wielkie brawa dla pana Wiktora Zborowskiego, który modulując głos potrafił stworzyć tak wciągający klimat, że zamiast spać wolałem słuchać, jak dalej się potoczy sprawa krayoxxu. Audiobook – mimo swojej długości (ponad 16 godzin) ani trochę mnie nie nudził, nie żałuję więc kilku dni poświęconych na wsłuchiwanie się w historię zawartą w „Kancelarii”.

Autor książki: John Grisham
Tytuł książki: Kancelaria
Tytuł oryginalny: The Litigators
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Krzysztof Obłucki
Liczba stron: 511
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2011
Rok pierwszego wydania polskiego: 2012

Sprawdź także: