Książka

„Kamień” – Małgorzata i Michał Kuźmińscy

kamienPRZEMEK:

Po „Ślebodzie” oraz „Pionku” nadszedł wreszcie ten moment, kiedy po raz trzeci spojrzałem w kierunku Anki Serafin i Bastiana Strzygonia, zaintrygowany, co tym razem zesłał na nich los (za pomocą pióra, a raczej dwóch piór) znakomitych autorów. Ponownie, jak dwoma poprzednimi razy- dałem się porwać opowieści ;)

➡ „Kamień” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Tym razem trafiamy do tytułowego Kamienia – osady romskiej na Sądecczyźnie. To właśnie tam znaleziono zwłoki małego chłopca o jasnej karnacji i blond włosach – innymi słowy: z pewnością nie Roma. Na dodatek policja odnajduje we wiosce także dziewczynkę – żywą, ale równie jasnowłosą. Po upublicznieniu tych doniesień zaczynają zaogniać się już i tak dość mocno napięte stosunki pomiędzy Romami a ich sąsiadami…

Na prośbę policji, na miejsce przybywa antropolog Anna Serafin – ma spróbować nawiązać z miejscowymi nić porozumienia, udowodnić Romom, że inni także mogą być po ich stronie. Napotyka jednak mur milczenia i dumy, który trudno przebić choćby najlepszą wiedzą wyniesioną z uczelnianych murów. Niespodziewanie w sprawie pojawia się Sebastian Strzygoń – niepokorny dziennikarz i bloger, wywołując dosłownie lawinę wydarzeń i emocji w Kamieniu i okolicach.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, w jaki sposób Małgorzata i Michał Kuźmińscy nie tylko ukazali rozwój spirali nienawiści począwszy od małego, tytułowego kamienia, aż do rozpędzonej, trudnej do powstrzymania lawiny. Opisana przez nich społeczność romska wydaje się bardzo wnikliwie i skrupulatnie odzwierciedloną grupą społeczną – nie znam się na Romach, nie mam z nimi żadnego kontaktu, ale opisani zostali tak wiarygodnie, że ja bez cienia wątpliwości kupuję to jako stan faktyczny. Widać zresztą bardzo dobry research autorów, także pod kątem stosowanego przez bohaterów języka, nijak niezrozumiałego ani dla nieromskich bohaterów, ani dla przeciętnego czytelnika ;)

➡ „Kamień” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

I o ile doktor Anna Serafin odkrywa przed nami romską codzienność, to z równą wnikliwością czy perfekcją Sebastian Strzygoń poprzez swoje – i innych – zachowanie obnaża manipulacje mediów, dziennikarskie sztuczki czy też wskazuje, jak daleko można się posunąć w kreowaniu medialnych sensacji. Ciekawa lekcja, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w dobie fake newsów, zalewających nas zewsząd niczym imigranci. No właśnie – nielegalni imigranci, w szczególności z krajów arabskich, to kolejny istotny, a zarazem ważny społecznie temat, który postanowili nie tyle zasygnalizować, co wręcz dobitnie zaprezentować nam państwo Kuźmińscy. W efekcie otrzymaliśmy etnokryminał nie tylko zaangażowany społecznie, ale i nader aktualny, nawet nieco przekornie wrzucający zgodnie z tytułem kamyczek (albo i kamień) do naszego ogródka. Bo lektura się kończy, książka wędruje na półkę, a my zostajemy sami z pytaniami domagającymi się od nas odpowiedzi…

Czytelnicy „Ślebody” i „Pionka” z pewnością nie będą zawiedzeni – małżeńsko-autorki duet Małgorzaty i Michała Kuźmińskich ponownie stanął na wysokości zadania, dostarczając czytelnikom świetną historię, przedstawiającą jedną z obecnych w Polsce mniejszości. Od lektury nie sposób się oderwać, także biorąc pod uwagę prywatne życie dobrze nam znanych bohaterów… ;) Wam nie pozostaje zatem nic innego, jak sięgnąć po „Kamień” (ten książkowy, oczywiście!), ja natomiast zaczynam wypatrywać na horyzoncie kolejnej historii z Anką i Bastianem ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Dolnośląskiemu.

„Kamień” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Małgorzata i Michał Kuźmińscy
Tytuł książki: Kamień
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 448
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2017

Sprawdź także: