Książka

„Kalendarz adwentowy” – Barbara Garczyńska

Są książki, które trudno zrecenzować. Niekiedy dlatego, że fabuła skomplikowana. Innym razem dlatego, że poruszają wiele aspektów i niełatwo się do wszystkich odnieść, albo część do nas nie przemawia, a z resztą się zgadzamy. Są jednak i takie książki, które trudno zrecenzować z przyczyn o wiele bardziej prozaicznych. Przemek nie zrecenzuje „Kalendarza adwentowego”, bo to dzieło jego żony. Agnieszka nie opisze, bo to książka bratowej. A Basia – cóż, „ona temu winna” ;) Dlatego postanowiliśmy oddać głos… innym blogerkom ;) Każdy akapit to słowa innej recenzentki – po kliknięciu możecie przenieść się do pełnych recenzji, tymczasem zapraszamy do lektury swoistego „miksu recenzenckiego” ;)

Jeśli należycie do osób, które pragną wraz z dziećmi przygotować się do obchodzenia świąt Bożego Narodzenia w duchu chrześcijańskim i szukacie książki, która wam w tym pomoże, to nie znajdziecie lepszej pozycji na rynku. Książki powstałej z miłości i doświadczenia, pełnej już wypróbowanych pomysłów, które można powielać lub się nimi inspirować. Idealne dla dzieci w wieku przedszkolnym, dla wczesnoszkolniaków też może okazać się przydatna, jeśli nie wszystko wiedzą, świetna pomoc dla rodziców, punkt wyjścia do rozmów i owocnie spędzonego czasu.

„Kalendarz adwentowy” autorstwa Barbary Garczyńskiej jest pełen słodkich, ale sycących kąsków, które karmią dziecięcą fantazję i inicjują ważne dyskusje z rodzicami. To idealna propozycja dla rodziców, którzy w subtelny i delikatny sposób chcą zaznajomić swoje maluchy z sensem przeżywania pamiątki narodzin Jezusa.

➡ Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Na każdy z dwudziestu czterech dni adwentu przypada jedno opowiadanie, poprzez które wraz z Małgosią i Pawełkiem młody czytelnik pozna kolejne elementy omawianego okresu liturgicznego: wieniec adwentowy, lampion roratni, kartki świąteczne, opłatek, gwiazda betlejemska, tradycje bożonarodzeniowe. (…) Adwentowa symbolika (świece, gwiazda, aniołowie, dary, jasełka, czyste serce, wolne miejsce dla gościa) została przez autorkę sprawnie wkomponowana w poszczególne czynności wykonywane przez dzieci. (…) Piękne ilustracje autorstwa Eweliny Jaślan – Klisik są duże, kolorowe, wyraźne, niejednokrotnie zajmujące całą stronę, adekwatne do omawianych zagadnień.

Już sama połyskująca okładka, przywodząca na myśl “słodkie” kalendarze tak powszechne w moim dzieciństwie, daje zapowiedź dobra, które kryje się w dwudziestu czterech okienkach. Dobra, nie tylko materialnego (choć i takie w formie czekoladek znajdują w swoim kalendarzu bohaterowie książki), ale przede wszystkim duchowego – treści i propozycji, które sprawią, że czas Adwentu będzie naprawdę owocnie przeżyty.

Kalendarz adwentowy na razie przeczytałam sama i muszę Wam powiedzieć, że naprawdę nie mogę się doczekać, kiedy zacznę go czytać z moimi chłopcami. Myślę, że dzięki tym opowiadaniom przeżyjemy adwent dużo głębiej niż było to w poprzednich latach, a chłopcy poczują tą prawdziwą atmosferę oczekiwania i radości z Bożego Narodzenia.

Coś co wzbudzało mój nieustanny zachwyt to to, że opowiadania są bardzo życiowe, ale autorce udało się w nich przemycić niesamowitą głębię (np. wytłumaczyć sens spowiedzi podczas robienia z dzieckiem porządków). Nic nie jest narzucone na siłę, ale wplecione w codzienność rodziny z dwójką małych dzieci.

➡ Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Historyjki utrzymane są w miłym, pogodnym i żartobliwym nastroju. Dodatkowo pod każdym tekstem umieszczone zostały pytania mające stanowić kontynuację przygody z książką. Zostały tak przygotowane, że nawet młodszy przedszkolak będzie w stanie uczestniczyć w dyskusji.

Kalendarz Adwentowy to pozycja obowiązkowa dla każdego dziecka przygotowującego się do świąt. Codzienne czytanie nie tylko wprowadzi cudowną aurę, ale pozwoli także pogłębić więzi rodzinne między dziećmi a rodzicami.

To książka dla całej rodziny, każdy znajdzie w niej coś dla siebie i każdy, dzięki niej lepiej przeżyje zbliżający się czas Adwentu!

Bardzo polecamy! Cieszę się Basiu, że podzieliłaś się z nami swoimi pomysłami i wiedzą. Ta książka z pewnością zachwyci każdego rodzica i dzieciom sprawi dużo radości ze wspólnie wykonywanych zadań. Nic tak nie cieszy jak wspólny czas. Dzieci nie potrzebują wiele, dla nich to my – rodzice jesteśmy najlepszym darem, dlatego warto zwolnić na chwilę, szczególnie w te zbliżające się grudniowe dni i razem docenić ten ważny czas Adwentu.

➡ „Kalendarz adwentowy” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Autor książki: Barbara Garczyńska
Tytuł książki: Kalendarz adwentowy
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 112
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura dziecięca
Forma: Zbiór opowiadań
Rok pierwszego wydania: 2019

Sprawdź także: