Audiobook

„Kajko i Kokosz. Szkoła latania” – Janusz Christa

kajko-i-kokosz-szkola-latania-okladka-sluchowisko-sound-tropez-2014-09-15PRZEMEK:

Jeśli miałbym doszukiwać się bohaterów mojego dzieciństwa, to bezapelacyjnie byli nimi Kajko i Kokosz – postaci z komiksu Janusza Christy. Pamiętam, jak spędzałem długie godziny nad komiksami o przygodach tych polskich ( ba, słowiańskich nawet!) odpowiedników Astérixa i Obélixa, a później – w okolicach 1996/1997 roku – jeszcze więcej czasu spędzałem przed ekranem komputera, próbując ukończyć grę z ich przygodami, wydaną na (uwaga!) dwóch dyskietkach (czerwonej i żółtej, z tego co pamiętam). Dlatego z wielką satysfakcją, by nie powiedzieć podnieceniem, odkryłem, że ekipa z SoundTropez – nie tak dawno zachwalana przeze mnie za „Żywe Trupy” – stworzyła słuchowisko w oparciu o jeden z komiksów.

➡ „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Krwawy Hegemon i banda zbójcerzy (pod dowództwem Kaprala) postanawiają napaść na Mirmiłowo – spokojny gród, zamieszkały przez Słowian pod wodzą Mirmiła, mającego u boku kochającą żonę Lubawę oraz dwóch dzielnych wojowników, Kajka i Kokosza. Ponieważ wkroczenie siłą nie wchodzi w rachubę, napastnicy postanawiają wkroczyć pod przykrywką. Ich wódz sprzedaje Mirmiłowi bajeczkę o byciu wędrownym kupcem i latających dywanach – ten chwyta się na haczyk i zarządza wyprawę na Łysą Gorę, gdzie mieści się jedyna w okolicy tytułowa Szkoła latania. Nie wie jednak, że Hegemonowi taka podróż może być bardzo na rękę…

„Szkoła latania” to wprawdzie dziesiąty tom całej serii, ale zarazem pierwszy, w którym pojawili się zbójcerze, Kapral i Hegemon – a to z nimi dopiero rozpoczyna się „zabawa”. Zresztą – każdy tom, z tego co pamiętam, stanowił zupełnie odrębną opowieść, więc to akurat nie stanowi absolutnie żadnego problemu. Problemu nie stanowi także fakt, że komiksowa historia została nieco… uwspółcześniona. Dla przykładu – odwiedzający konspiracyjnie gród zbójcerze udają pewną bardzo znaną drużynę piłkarską (ten wątek jest fantastyczny!), a po drodze podśpiewują sobie hit, którego nie powstydziliby się Donatan i Cleo ;) Dzięki takim smaczkom bardzo zabawnie i przyjemnie słucha się przygód Kajka, Kokosza i reszty bohaterów – z wrażenia audiobook przesłuchałem aż dwukrotnie!

Inna kwestia, że niejako „wychowany” na komiksach Janusza Christy miałem w głowie właściwe wyobrażenia na temat wyglądu i zachowań poszczególnych bohaterów, np. jak wygląda Mirmił przy Lubawie, jakim wiecznie głównym marudą jest Kokosz czy też kim z zawodu jest Jaga ;) Dzięki temu z pewnością łatwiej było mi się wczuć w klimat, ale słuchowisko jest tak rewelacyjnie nagrane, że powinien się on udzielić także nie znającym do tej pory dzielnych, słowiańskich wojów :)

Jeśli potrzebujecie sporej dawki dobrego humoru, bądź – jak ja – pragniecie wrócić do czasów dzieciństwa i na nowo odkryć komiks Janusza Christy, koniecznie sprawdźcie audiobooka od SoundTropez. Satysfakcja gwarantowana, niepohamowane napady śmiechu też ;)

„Kajko i Kokosz. Szkoła latania” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Janusz Christa
Tytuł książki: Kajko i Kokosz. Szkoła latania
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 38
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Komiks i książka obrazkowa
Forma: Audiobook
Rok pierwszego wydania: 1981

Sprawdź także: