Książka

„Jeszcze jeden dzień” – Mitch Albom

jeszczejedendzienCharles „Chick” Bennett po śmierci swej matki zaczął się staczać. Kłopoty z alkoholem, nietrafione inwestycje, rozpad małżeństwa… Ślub córki, na który nie został zaproszony, przelał czarę goryczy i mężczyzna zdecydował się zakończyć swój marny żywot, popełniając samobójstwo. Pod wpływem alkoholu, z pistoletem w ręce, Chuck wsiadł do samochodu, po czym – jak sam relacjonuje: „wyjechałem z piskiem opon na ulicę. W mieście panowała cisza, światła mrugały na żółto, a ja zamierzałem zakończyć życie tam, gdzie je zacząłem. Zwalić się z powrotem Panu Bogu na głowę. Po prostu”.

Po drodze nieoczekiwanie przydarzył się jednak wypadek i Bennett zderzył się czołowo z ciężarówką jadącą z naprzeciwka. Zdawałoby się, że sytuacja dla głównego bohatera jest idealna. Mężczyzna odzyskuje jednak przytomność, po czym dostrzega zgoła odmienny krajobraz – zamiast ulicy i roztrzaskanych pojazdów otacza go boisko do bejsbolu z czasów dzieciństwa. Dostrzega też swoją zmarłą przed laty matkę, Pauline.

Choć sam nie wie, jak go się stało (oraz czy to jawa, czy też może majaczy), Charles otrzymuje szansę, by spędzić ze swą matką tytułowy „jeszcze jeden dzień”. Prezent, o jakim marzy wielu żyjących na ziemi. Dar, który trzeba umieć odpowiednio wykorzystać, by później nie żałować zmarnowanej okazji, która z pewnością już się nie powtórzy, bo nawet jej obecne istnienie brzmi irracjonalnie.

Jak mówi bowiem napis na okładce książki – „Bo kiedy patrzysz na swoją matkę, masz przed oczami najczystszą miłość, jakiej kiedykolwiek zaznasz”.

Książkę zrecenzowaliśmy dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak.

Autor książki: Mitch Albom
Tytuł książki: Jeszcze jeden dzień
Tytuł oryginalny: For One More Day
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Dominika Lewnadowska
Liczba stron: 224
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura współczesna zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2006
Rok pierwszego polskiego wydania: 2008

Sprawdź także: