Książka

„Jedz, baw się, śpij: Przewodnik po pierwszych miesiącach życia malucha” – Luiza DeSouza

Książka podzielona jest na pięć etapów, wyznaczających kolejne okresy życia dziecka. Najpierw mamy czas jeszcze przed narodzinami – czyli wszystko to, co musisz wiedzieć wcześniej, aby dobrze się przygotować. Etap drugi to pierwsze dziesięć dni z dzieckiem, czyli jak nawiązać więź, jak wygląda standardowe zajmowanie się takim maleństwem. Następnie mamy pierwszy miesiąc, w którym znajdziemy informacje, jak zaplanować rytm dnia noworodka, co nieco o usypianiu, kąpieli i masażu, a także porady, jak zadbać o siebie. Etap czwarty opowiada o przestrzeganiu rytmu jedzenie-zabawa-sen, radzi jak opanować dziecko trudne do uspokojenia i jak radzić sobie z naszym samopoczuciem. Ostatni, piąty etap omawia trzeci miesiąc i dalszy czas, znajdziemy tutaj porady dla mam pracujących, sekretną trzyminutową metodę i rozdział pt. „Twoje dziecko czy twój szef”.

Książka oparta na doświadczeniu w opiece na maleńkimi dziećmi. Autorka od wielu lat wspiera matki na początku ich drogi macierzyństwa. Autorka wychodzi z założenia, że każda kobieta jest inna, dlatego uwzględnia takie alternatywy jak np. karmienie piersią a mleko modyfikowane. Sypie licznymi przykładami, dotyczącymi dzieci i informuje, jak matki poradziły sobie z daną sytuacją.

➡ Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Świeżo upieczonej młodej matce książka ta może bardzo pomóc w chaotycznym świecie pieluch, zimnych posiłków, braku czasu dla siebie i stale napływających, często nieproszonych rad zewsząd. Ja będąc pedagogiem po urodzeniu drugiego dziecka, zgadzam się, choć – jak to często bywa – nie ze wszystkim. Sama jestem bardziej zwolenniczką rodzicielstwa bliskości, dlatego niektóre rady były sprzeczne z moim myśleniem o dziecku. Nie uważam spania z dzieckiem za niebezpieczne, a autorka to odradza. Popieram rytmiczność i wszelkie rytuały, ale trzeba najpierw poznać dziecko, żeby wyznaczyć rytm zgodnie z jego potrzebami, robienie tego przed ukończeniem okresu noworodkowego wydaje mi się troszkę za wcześnie. Kiedy w trzecim miesiącu już mamy myśleć o powrocie do pracy, to czy na pewno chcemy poświęcić przez pierwszy rok swój czas dla dziecka, czy jest to tylko przejściowy czas odpoczynku? Ale podobało mi się tłumaczenie od podstaw rzeczy, które wcale takie oczywiste nie są, a instynkt – szczególnie, kiedy ciało jest zmęczone – czasem zawodzi. Jak założyć pieluchę, co to jest odruch moro, spowijanie, odbijanie, pozycje do karmienia piersią, zasady karmienia mieszankami, co jeśli zachoruje starsze rodzeństwo, jak zadbać o siebie – takie wyrwane z kontekstu, ale znane mamom hasła, niewiele jednak mówiące osobom, które z takimi maluchami mają niewiele wspólnego.

Polecam serdecznie, ale jak każdą książkę typu poradnik, trzeba dostosować ją do siebie.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Vivante.

➡ „Jedz, baw się, śpij: Przewodnik po pierwszych miesiącach życia malucha” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Autor książki: Luiza DeSouza
Tytuł książki: Jedz, baw się, śpij: Przewodnik po pierwszych miesiącach życia malucha
Tytuł oryginalny: Eat, Play, Sleep: The Essential Guide to Your Baby’s First Three Months
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Katarzyna Kmieć-Krzewiak
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki społeczne
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2015
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Sprawdź także: