E-book

„Jan Karski. Jedno życie. Tom 1. Madagaskar. Kompletna opowieść (1914-1939)” – Waldemar Piasecki

karskiKilkukrotnie polecałem już tę książkę znajomym, jednak nigdy nie odważyłem się mówić z pamięci pełnego tytułu. Zawsze tylko „Jan Karski” Waldemara Piaseckiego, dogooglajcie sobie resztę. A w ogóle – co ma Jan Karski wspólnego z Madagaskarem? Gdzie Polska, gdzie czasy wojenne, a gdzie Madagaskar? Po lekturze książki jednak okazuje się, że ma, i to całkiem sporo.

Książka ta stanowi pierwszy z trzech planowanych tomów ogromnej biografii Jana Karskiego, pisanej przy współpracy z nim i jego rodziną. Pierwsza część skupia się na młodzieńczych latach Janka Kozielewskiego (bo tak właśnie faktycznie nazywał się Karski), aż do czasu rozpoczęcia II wojny światowej. Druga ma skupiać się na czasach wojennych, kiedy to Karski został emisariuszem polskiego państwa podziemnego, trzecia zaś – opisywać losy powojenne tego człowieka-legendy. Cóż mogę rzec po lekturze tomu o podtytule „Madagaskar”?

Na pewno to, że Karski był postacią nieszablonową. Choć katolik, już jako dziecko dorastając w sąsiedztwie Żydów pomagał im zajmować się domem podczas ich świątecznych okresów, a nawet zakochał się w pewnej pięknej Żydówce. Choć miał wysoko postawionego brata, wolał samemu budować swoją reputację. Choć minęło wiele lat, wciąż w rozmowach z Waldemarem Piaseckim potrafił przywołać z pamięci zabawne epizody z dzieciństwa, jak m.in. zaczepki kierowane za młodu w stronę dozorcy. Skłamałbym jednak twierdząc, że książka ta stanowi suchą biografię Karskiego, punktującą po prostu gdzie był, co zrobił, czym to zaowocowało.

Jest to bowiem zarazem bardzo nietypowy podręcznik historii – Karski wspomina wiele wydarzeń w Polsce i na świecie, które kształtowały ówczesny ład polityczny czy też „polskość”. Dowiadujemy się zatem m.in. o tym, że wybór hymnu Polski nie był sprawą oczywistą:

Po odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 roku sprawa hymnu stałą się priorytetowa. Natychmiast wyłoniła się opozycja wobec opcji Piłsudskiego [który popierał „Mazurka Dąbrowskiego”]. Do rangi hymnu państwowego wysunięto inne pieśni patriotyczne: „Boże coś Polskę” Alojzego Felińskiego, „Z dymem pożarów, z kurzem krwi bratniej” Kornela Ujejskiego i „Rotę” Marii Konopnickiej. Zażarte spory trwały latami. Proponowano nawet napisanie hymnu państwowego od początku.

A takich ciekawych kawałków na tematy historyczne jest w tej książce o wiele więcej! Jeśli ktoś fascynuje się choć trochę historią Polski, lub po prostu chciałby przeczytać biografię człowieka nietuzinkowego, niesamowitego, o którym do tej pory niewiele było wiadomo – to gorąco zachęcam do lektury tejże pozycji :) I absolutnie nie zrażajcie się liczbą stron!

E-booka zrecenzowałem dzięki uprzejmości:logo_insignis

Autor książki: Waldemar Piasecki08
Tytuł książki: Jan Karski. Jedno życie. Tom 1. Madagaskar. Kompletna opowieść (1914-1939)
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 928
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Biografia
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015

Sprawdź także: