Artykuły

Jak pomóc wydawnictwom w czasach koronawirusa?

Nie ma lekko. Trwająca obecnie pandemia wpływa na wiele dziedzin naszego życia oraz na liczne sektory gospodarki. Między innymi – jak łatwo się domyślić – na branżę wydawniczą. Przesuwane terminy premier książkowych czy odwoływane spotkania autorskie, targi książki i inne meetingi branżowe to w zasadzie chleb codzienny nie tylko wydawnictw, ale i czytelników.

Zaczęliśmy się zastanawiać, w jaki sposób my – czytelnicy – moglibyśmy pomóc naszym rodzimym wydawnictwom w tym trudnym dla nich i dla nas okresie? Postanowiliśmy zatem zapytać wydawców o pomysły, które zadziałają jako sytuacja win-win. Oto, czego się dowiedzieliśmy:


Z pozoru to bardzo proste pytanie. Czytelnicy mogą pomóc tak, jak pomagali do tej pory, czyli czytając książki. Albo inaczej – kupując książki (w każdej formie: papierowe, e-booki i audiobooki), a potem je czytając. W czasach pandemii możemy prosić, aby czytali jeszcze więcej, aby nadrabiali zaległości, sięgali po książki starsze i nowsze, kupione kilka miesięcy temu i tuż przed wybuchem epidemii. Siedząc w domu, spędzając wiele godzin w zamknięciu, stosując dystansowanie społeczne rzeczywiście czasu na czytanie i kontakt z książką może być więcej. W końcu ile seriali można oglądać? Z pewnością wiele osób ma przesyt internetu… książka jest świetną odtrutką. Stosunkowo niedrogą, ostatnie tygodnie to wiele okazji kupienia książek ze świetnymi rabatami.

Książki potrzebują nabywców, autorzy potrzebują odbiorców. Tyle i aż tyle! Księgarnie internetowe w dobie pandemii działają i dostarczają książki czytelnikom do domów, a kurierzy (tak w każdym razie należy założyć) czynią to w sposób bezpieczny. Niektóre księgarnie czy kioski również prowadzą sprzedaż stacjonarną w takich miejscach, jak przejście przy metrze, lub na dworcach kolejowych. Tam też należy kupować książki, gdyż księgarniom również grozi upadek, a gdy upadną sieci księgarń, wydawnictwom trudniej będzie się utrzymać.

Jako wydawcy rozumiemy, że książki nie są pierwszą potrzebą, szczególnie teraz, w czasie pandemii. Mamy jednak nadzieję, że wkrótce sytuacja na tyle wróci do normy, że odżyją księgarnie, a wraz z nimi czytelnictwo. Szczególnie, że książki mają moc ;-) Bardzo ważne jest także, by nie upowszechniać e-booków za darmo lub na pirackich stronach. Płacąc za e-booka czytelnicy tak samo płacą za prawa autorskie i pracę redaktora przy powstawaniu książki.

Dobrze jest (w miarę możliwości) uczestniczyć w spotkaniach autorskich online – obecnie jest to jedyna forma spotkania się z ulubionym autorem, który też wie, że jego czytelnicy są po drugiej stronie, że pamiętają, zadają pytania, żywo uczestniczą w spotkaniach, angażują się. Do tego dodajmy uczestnictwo w internetowym życiu literackim w mediach społecznościowych – relacje/recenzje lekturowe, dzielenie się zdjęciami książek przeczytanych, nieprzeczytanych i zaplanowanych do przeczytania, uczestnictwo w literackich dyskusjach… Warto także zachęcać innych do czytania i kupowania książek, pokazywać w swoich social mediach książkowe zakupy zrobione online, dzielić się promocjami i nowościami.

Pytanie, jak mogą pomóc czytelnicy jednak tylko z pozoru wydaje się proste. Sprawa komplikuje się, gdy zdamy sobie sprawę, że sytuacja gospodarcza dynamicznie się zmienia, widmo głębokiego kryzysu nadciąga, wielu wiernych czytelników może mieć ważniejsze od czytania sprawy na głowie, jak choćby utrzymanie miejsca pracy. Czy w takiej sytuacji można prosić o czytanie większej ilości książek? Może zatem lepsza będzie nieco inna odpowiedź: pomagajmy sobie nawzajem, po prostu, tak długo, jak możemy sobie pomagać. Bądźmy solidarni i empatyczni. Nie zapominajmy o sobie. I nie zapominajmy o kulturze… choć jest tyle innych ważnych spraw.


Podsumowując zatem – jako czytelnicy róbmy dalej to, co potrafimy najlepiej. Kupujmy, czytajmy, opowiadajmy o książkach. Skoro i tak już zrobiliśmy lekki postęp i jest nas 39% społeczeństwa, to niezawodny znak, że jest nadzieja w narodzie ;) a, w co wierzę, nadzieja zawieść nie może ;)

Za pomoc w opracowaniu tego artykułu
serdecznie dziękujemy następującym wydawnictwom
(w kolejności alfabetycznej):

Sprawdź także: