Książka

„Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały” – Joanna Faber, Julie King

jak_mowic_zeby_maluchy_nas_sluchaly01BASIA:

Gdyby tak było jakieś zaklęcie albo proszek, którego użycie zapewniałoby drugą część tytułu… O tym marzy większość rodziców. Tym razem jednak w książce jest tak, jak w życiu. Nie ma tajemnych zaklęć ani proszków. Są za to narzędzia, których stosowanie doprowadza do takiego samego efektu. Naprawdę wiele przykładów autorek pokazuje, że to możliwe. Jeśli będziemy mówić, biorąc pod uwagę potrzeby, uczucia i granice zarówno swoje, jak i naszych dzieci, realne jest, że maluchy będą nas słuchać.

➡ „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza część zawiera prawie sześć rozdziałów, w których omawiany jest zestaw podstawowych narzędzi do rozmowy z dziećmi – między innymi o uczuciach, współpracy, narzędzia służące do wyrażania pochwał i uznania, narzędzia dla dzieci o innej wrażliwości i tzw. podstawowe sprawy i przypadki, kiedy narzędzia nie działają. Część druga to jeszcze więcej przykładów, jak wcześniej omówione narzędzia zastosować do typowych problemów z małymi dziećmi. Walka o jedzenie, sprzątanie, sen, zakupy, kłamstwa, pobieranie krwi, bicie, rywalizacja między rodzeństwem… Czy na dźwięk tych słów-kluczy przed oczami przewinęły Wam się mniej lub bardziej niepożądane obrazy? Znamy to, autorki również – niestety z autopsji. Na typowe problemy czasem trzeba nietypowych rozwiązań.

Na koniec autorki mówią, że to jeszcze nie koniec. Przeczytanie, a nawet zastosowanie się do porad nie będzie oznaczać, że nasze dzieci zmienią się w anioły, ale nasze relacje mogą się poprawić dzięki temu, że będziemy wiedzieć, jak lepiej zareagować. Następnie podają, gdzie dalej szukać pomocy, czyli sugerują dodatkową literaturę.

➡ „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Książka napisana jest w duchu rodzicielstwa bliskości, stawiając przede wszystkim na relacje, a nie zasady, na elastyczność i empatię, a nie uniwersalne reguły. Czytelników liczących na efekty czeka praca, ale nie nad dziećmi, a przede wszystkim z samym sobą. Dużo przykładów otworzyło mi oczy, pomogło spojrzeć na pewne kwestie z perspektywy dziecka. Bardzo podoba mi się, że w książce jest obecna teoria, ale poparta wieloma różnymi przykładami dzieci w różnym wieku (ale wciąż pozostających maluchami), o różnym temperamencie. Autorki opisują także przykłady, które same usłyszały od swoich kursantów i kursantek, z którymi dzieliły się swoją wiedzą. Pod koniec każdego rodziału mamy obrazkowe przypomnienie, jak postępować i jak lepiej nie robić, utrwalające dopiero co przeczytaną dawkę wiedzy.

Serdecznie polecam rodzicom, ale także opiekunkom w żłobku, przedszkolu czy prywatnym nianiom. Przeczytanie tej książki mogłoby także pomóc zrozumieć dzieci i ich rodziców niejednej babci czy cioci.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Media Rodzina.

„Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Joanna Faber, Julie King
Tytuł książki: Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały: Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat
Tytuł oryginalny: How to talk so little kids will listen
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Beata Horosiewicz
Liczba stron: 432
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki społeczne
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2017
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Sprawdź także: