Książka

„Instytut młodych naukowców” – Matthew Pearl

instytutmlodychnaukowcowŁadna okładka, rekomendacja Tess Gerritsen, subtelne nawiązanie do książek Arthura Conana Doyle’a oraz historia początków MIT – w zasadzie tyle mi wystarczyło, by sięgnąć po tę pozycję, nie znając wcześniej ani autora, ani nawet opisu książki. Jak wyszedłem na tym biznesie? Zdecydowanie korzystnie.

Jest druga połowa XIX wieku, Instytut Technologiczny w Massachussets zaczyna wyrastać powoli jako przyszła potencjalna „konkurencja” dla Harvardu, „jedynej słusznej” uczelni w okolicy. Jesteśmy świadkami ostatniego roku w murach uczelni, spędzanego przez jej pierwszych studentów.

Nieoczekiwanie pewnego dnia w bostońskim porcie dochodzi do katastrofy – przyrządy statków zaczynają wariować, przez co poszczególne okręty wpadają na siebie, doprowadzając do „wodnego karambolu” i powodując wiele zniszczeń. Niedługo po tym wydarzeniu kolejna katastrona niszczy centrum miasta, zabijając i raniąc wiele osób. Kto za tym stoi? Młodzi naukowcy? A może ktoś, kto robi im czarny PR i próbuje ich zdyskretytować w oczach opinii publicznej?

Grupa złożona z kilku zdolnych studentów MIT oraz jedynej studentki tej uczelni, nie mogąc liczyć na rzetelne działania organów ścigania postanawia przeprowadzić śledztwo na własną rękę. Wyposażeni jedynie we własne umiejętności oraz naukową wiedzę, zamierzają odkryć prawdę, bez względu na konsekwencje.

Mamu tu świetnie rozplanowaną i nieoczywistą zagadkę kryminalną. Mamy bardzo skrupulatnie odwzorowany wątek historyczny – początków MIT, pierwszych studentów, nastrojów społecznych. Mamy wreszcie bohaterów: po części historycznych, po części fikcyjnych. Oryginalnych, dających się dość szybko polubić. Podczas lektury czujemy się, jakbyśmy razem z nimi studiowali, a następnie prowadzili naukowo-detektywistyczne śledztwo.

Matthew Pearl zabiera nas w niesamowitą podróż w czasie i przestrzeni, fundując nam pełnię wrażeń podczas poznawania Bostonu w 1868 roku. Mi nie pozostaje nic innego, jak powiedzieć Wam, że zdecydowanie warto kupić bilety na tę wycieczkę ;) Nie pożałujecie!

Recenzja książki w atrakcyjnej cenie jest efektem współpracy z
takczytam

Autor książki: Matthew Pearl
Tytuł książki: Instytut młodych naukowców
Tytuł oryginalny: The Technologists
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Zbigniew Kościuk
Liczba stron: 616
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2012
Rok pierwszego polskiego wydania: 2014

Sprawdź także: