Książka

„Imię wiatru” – Patrick Rothfuss

imiewiatruMATEUSZ:

Znów była noc. Karczmę „Ostaniec” spowijała cisza i była to cisza na trzy ręce…

Poznaj Kvotha, osobę o której mimo młodego wieku zdążyło urosnąć więcej legend i opowieści niż można zliczyć. Kvotha Bezkrwistego, Kvotha Hermetyka, Kvotha Płomiennowłosego, jednego z Edma Ruh, mistrza lutni, najmłodszego studenta jakiego miał Uniwersytet, który jak głoszą plotki niczym Taborlin Wielki poznał imiona wszystkich rzeczy i miał nad nimi władzę, Kvotha Królobójcę. Dowiedz się jaki los sprawił, że wiedzie teraz życie Kota, właściciela karczmy „Ostaniec” w malutkiej nikomu nieznanej wsi.

Na pierwszą część trylogii „Kroniki królobójcy” natknąłem się przypadkiem podczas jednego z regularnych przeglądów księgarnianego działu fantastyki. Moją uwagę zdecydowanie zwrócił tytuł, który mnie zaintrygował i rozpalił chęć poznania odpowiedzi na pytanie „Jak brzmi imię wiatru?”.

Książka okazała się strzałem w dziesiątkę. Od pierwszej strony rzuciła na mnie zaklęcie, które nie pozwoliło mi się od niej oderwać aż do samego końca. „Imię wiatru” napisane jest przyjemnym stylem, który sprawia, że czytanie to sama przyjemność. Na szczególną uwagę zasługuje narracja zmieniająca się z trzecioosobowej, na pierwszoosobową historię opowiadaną nam przez samego Kvotha. W połączeniu z wartką akcją sprawia to, że sami czujemy się jak byśmy uczestniczyli w opowieści ramie w ramię z głównym bohaterem. Dodanie do tego złożonych bohaterów powoduje, że podczas czytania nie sposób się nudzić.

„Imię wiatru” to pozycja obowiązkowa dla każdego fana fantastyki.

Autor książki: Patrick Rothfuss
Tytuł książki: Imię wiatru
Tytuł oryginalny: The Name of the Wind
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Jan Karłowski
Liczba stron: 320
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Fantasy
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2007
Rok pierwszego polskiego wydania: 2006

Sprawdź także: