Książka

„Iluzjonista” – Remigiusz Mróz

Powrót Gerarda Edlinga był dla mnie – nie ukrywam – dużym zaskoczeniem. Dotychczas „Behawiorystę” traktowałem jako zdecydowanie pojedynczą historię, z ciekawym bonusem w postaci pojawienia się bohatera w cyklu „W kręgach władzy”. Kiedy zatem Remigiusz Mróz zasugerował, że niebawem na rynku pojawi się kontynuacja pewnej powieści, w ciemno zakładałem, że to będzie „Echo z otchłani”, czyli ciąga dalszy „Chóru zapomnianych głosów”. Jak się okazało – i owszem, „Echo…” pojawi się, ale w lutym, „Chór…” przeżywa właśnie drugą młodość, a Gerard Edling po trzech latach przyatakował z zaskoczenia.

Wracamy do 1988 roku, kiedy to młody Edling prowadził śledztwo dotyczące sprawcy zagadkowych zabójstw, okrzykniętego przez kroniki kryminalne mianem Iluzjonisty. Triki, jakie stosował, by wodzić policję oraz widownie za nos, zostały szczęśliwie przez Edlinga i współpracowników rozgryzione, dzięki czemu mężczyzna, który mordował kolejne osoby, a następnie wypalał im na skórze znak zapytania, trafił słusznie za kratki.

Ponad trzydzieści lat później, w czasach współczesnych, w jednym z opolskich kąpielisk policja odnajduje ciało, na którym znajduje się wów charakterystyczny podpis Iluzjonisty, a obok ciała list zaadresowany do Edlinga. Wszystko przypomina czarną serię sprzed trzech dekad, a sprawy nie ułatwia fakt, że akta dotyczące Iluzjonisty w niewyjaśniony sposób zaginęły, a osoby, które był związane ze śledztwem albo nie żyją, albo milczą na ten temat.

➡ Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

No i sam Edling – wówczas znajdował się w środku sprawy, teraz także. Ile on ma z tym wszystkim wspólnego? Czy jego wiedza pozwoli uratować kolejne osoby i ująć Iluzjonistę – czy też kogokolwiek, kto go być może naśladuje?

O ile w „Behawioryście” Remigiusz Mróz stawiał przed Edlingiem i czytelnikami dylematy moralne, o tyle w „Iluzjoniście”… bawi się, podrzucając sporo zagadek i dając niewiele czasu na udzielenie prawidłowych odpowiedzi. Z jednej strony obserwujemy, owianą nutą nostalgii za PRL-em pogoń za Iluzjonistą, z drugiej co chwilę zastanawiamy się, czy i jak zostaną odtworzone po trzydziestu latach jego działania. W obu przypadkach niezmienne pozostaje jedno: nieustanna analiza, kto stoi za zabójstwami i co nim kieruje? Bo – jak to z iluzją bywa – nic nie jest oczywiste, ani żaden kandydat nie jest na tyle podejrzany, byśmy nie byli w stanie znaleźć dowodów na jego niewinność.

„Iluzjonista” oferuje swoistą grę z czytelnikiem, ograniczony w czasie pościg za rozwiązaniem zagadki sprzed lat oraz jej wpływu na teraźniejszość. Jest jak papierowy escape room, w którym stopniowo odkrywamy fakty z przeszłości i próbujemy dopasować stare puzzle do nowej układanki, a wszystko to okraszone jest
dużą dawką zagadkowości.

A Edling? Cóż, mam nadzieję, że powróci. Szybciej, niż za kolejne trzy lata ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Filia Mroczna Strona.

➡ „Iluzjonista” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Autor książki: Remigiusz Mróz
Tytuł książki: Iluzjonista
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 528
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2019

Sprawdź także: