Książka

„Igrzyska śmierci” – Suzanne Collins

igrzyska-smierci-tom-1-b-iext6319754AGNIESZKA:

Wizja futurystycznego świata to ostatnimi czasy jedna z tych rzeczy, która działa na czytelnika. Gdy widzę jakąś książkę o takiej tematyce, od razu jestem ciekawa, jak ten autor widzi świat w przyszłości. „Igrzyska śmierci” wzbudziły moją ciekawość ze względu na tytuł, i nie mówię tu o tym polskim. W szczególności właśnie dlatego, że ang. „Hunger games” kojarzyło mi się z czymś zupełnie innym. Kiedy więc przyrównywałam sobie te dwa tytuły, coś mi nie pasowało, no i ostatecznie stwierdziłam – nie przeczytam, to się nie dowiem :)

„Igrzyska Śmierci” Suzanne Collins opowiadają o Katniss Everdeen – dziewczynie mieszkającej w jednym z najbiedniejszych dystryktów państwa Panem, stworzonego na ruinach dawnej Ameryki Północnej. Władze państwa wymyśliły okrutną zasadę, iż co roku z każdego odłamu zostanie wybrana dziewczyna i chłopak w wieku 12-18 lat, którzy zmierzą się wraz z innymi rówieśnikami z innych dystryktów w tytułowych Igrzyskach śmierci – zawodach o przetrwanie. Każdy z nich walczy jednak na własną korzyść. Zwycięzca może być tylko jeden. Kto nim zostanie, oraz co z tym wspólnego ma Katniss? Dowiecie się na pewno czytając :)

Trzymająca w napięciu fabuła, mrożące krew w żyłach akcje, a także pobieżny romans (jakżeby inaczej… :P) nadają książce charakterystyczną nutę ciekawości. Ja wręcz nie mogłam się od książki oderwać, a biorąc pod uwagę, że miałam wtedy parę obowiązków na głowie, wykorzystywałam niemalże każdą wolną chwilę na czytanie. Oryginalny pomysł, ciekawe przedstawienie, dobrze dobrani bohaterowie. Nic dodać – nic ująć. Jestem wielką fanką tej książki.

Ponieważ książka ta (a nawet cała trylogia, ale o pozostałych częściach już wkrótce ;)) jest bestsellerem – powstała również ekranizacja, do której obejrzenia gorąco zachęcam. Wspaniale było móc zobaczyć wizję reżysera, która, przyznam szczerze, w moim przypadku pokryła się z oczekiwaniami i wyobrażeniami po przeczytaniu książki.

Autor książki: Suzanne Collins
Tytuł książki: Igrzyska śmierci
Tytuł oryginalny: The Hunger Games
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Piotr Budkiewicz, Małgorzata Hesko-Kołodzińska
Liczba stron: 352
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Science fiction
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2008
Rok pierwszego polskiego wydania: 2009

Sprawdź także: