Książka

„Igła” – Ken Follett

iglaPRZEMEK:

Do tej pory jedyną przeczytaną przeze mnie powieścią Kena Folletta były „Filary ziemi” – genialna lektura, do której z przyjemnością jeszcze powrócę. Kiedy zatem dowiedziałem się o jubileuszowym wydaniu „Igły”, mistrzowskiego thrillera szpiegowskiego, który przyniósł autorowi światową sławę – nic nie mogło stanąć mi na przeszkodzie. Po prostu musiałem przeczytać. Musiałem!

➡ „Igła” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Mamy 1944 rok. Druga wojna światowa trwa w najlepsze, jej końca nadal nie widać. Alianci szykują się powoli do inwazji, Niemcy zaś próbują za pomocą siatki szpiegów dowiedzieć się, gdzie ona nastąpi. Najpewniejsze jest Calais – wywiad Hitlera nie ma jednak pojęcia, że wielu szpiegów zostało złapanych, zaś przekazywane „przez nich” meldunki mają na celu zdezorientować nazistów.

Jest jednak on – Igła. Die Nadel. Szpieg, który nie dał się złapać, co więcej – przejrzał szalony plan aliantów. Cieszy się zaufaniem Führera, jego meldunki do tej pory zawsze się sprawdzały. Czy jednak zdoła zawiadomić swoich mocodawców o planach aliantów, zanim sam wpadnie w ich sidła?

Re-we-la-cja! Przyznaję, że dawno nie czytałem thrillerów szpiegowskich, ale „Igła” wciąga od pierwszych stron. Ken Follett wrzuca nas w niesamowitą wojenną intrygę – dodajmy, że opartą na faktach – zmuszają czytelnika do nieustannego stresowania się. Z jednej strony pojawia się chęć „kibicowania” szpiegowi, z drugiej natomiast jego przeciwnikom. Wszak głupio trochę kibicować w czasie II wojny Hitlerowi, no nie? A jednak Igła ma w sobie coś takiego, co sprawia, że mimo jego negatywnych cech nie sposób go… nie polubić. No, choćby troszkę…

Naprawdę, jeśli znacie kogoś, kto czyta – jak ten statystyczny Polak – co najwyżej jedną książkę w roku, sprawcie, by była to „Igła” Kena Folletta. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że po lekturze zapragnie jeszcze ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Albatros.

„Igła” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Ken Follett
Tytuł książki: Igła
Tytuł oryginalny: Eye of the needle
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Janusz Ochab
Liczba stron: 416
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 1978
Rok pierwszego polskiego wydania: 1981

Sprawdź także: