Książka

„Holandia. Presja depresji” – Marek Orzechowski

holandia-presja-depresji„Nederland, Koninkrijk der Nederlanden, Królestwo Niderlandów, jak brzmi oficjalna nazwa, powszechnie nazywane Holandią, to kraj bez kliszy. Tak mówią o nim cudzoziemcy i taki jest w oczach samych Holendrów. Bez kliszy, niepowtarzalny, inny od innych. A zatem jaki?”

Marek Orzechowski, wieloletni korespondent TVP, dziennikarz, publicysta i pisarz w swojej najnowszej książce próbuje odpowiedzieć na to pytanie, ukazując ów specyficzny kraj z wielu perspektyw.

Poznajemy nie tylko stereotypy dotyczące Holendrów, ale też ich historię – tę dalszą, związano z kolonializmem czy podbojami ekonomicznymi świata, ale i tę bliższą współczesności, opowiadającą o budowie tam, autostrad czy też o powodziach nawiedzających to „depresyjne” państwo. Autor szuka także odpowiedzi na pytanie,czy w wielowyznaniowym i multikulturowym społeczeństwie może istnieć porozumienie i wolność. I jeśli tak, to w jaki sposób zostały one ukształtowane?

„Holandia. Presja depresji” w bardzo przystępny sposób pozwala nie tylko wybrać się w magiczną podróż po krainie Vermeera i Rembrandta, ale także poznać lepiej miłościwie panującą rodzinę królewską, nietypową mentalność obywateli tegoż państwa czy też zrozumieć zmiany, które zaszły w tamtejszym społeczeństwie na przestrzeni lat.

Książka ta stanowi napisany lekkim piórem, niezwykle barwny i interesujący przewodnik po Niderlandach,. który przypadnie do gustu nie tylko osobom, które Holandię już zwiedziły, ale także tym, którzy wyprawę do tego małego, ale silnego państwa mają dopiero przed sobą.

Książkę zrecenzowaliśmy dzięki uprzejmości Wydawnictwa MUZA S.A..

Autor książki: Marek Orzechowski
Tytuł książki: Holandia. Presja depresji
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 496
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura faktu
Forma: Reportaż/zbiór reportaży
Rok pierwszego wydania: 2014

Sprawdź także: