Książka

„Historia bez cenzury 2. Polskie koksy” – Wojciech Drewniak

koksyBASIA:

Nie przepadam za książkami historycznymi, a jednak ta mnie urzekła. Chcecie wiedzieć, dlaczego? Zapraszam do czytania.

➡ „Historia bez cenzury 2. Polskie koksy” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Większość książek historycznych po brzegi wypełniona jest faktami – ta z racji gatunku oczywiście też, ale w tym wypadku ich podanie występuje w znacznie lżejszej formie. To dopiero pierwsza zaleta, idźmy dalej.

Książka składa się z jedenastu rozdziałów, w których opowiada o tylu polskich „koksach” – czyli niesamowitych osobowościach. Wśród nich między innymi Zawisza Czarny, Tadeusz Kościuszko, Józef Poniatowski czy Niedźwiedź Wojtek. Tak, niedźwiedź. Autor-narrator opowiada o ich losach, o tym, co im się przytrafiło, czego dokonali, ale także jacy byli. Ich wygląd, charakter, ale nie standardowo, typu: sympatyczny czy nie sympatyczny. Wojtek (autor, nie Niedzwiedz) nie boi się używać takich słów jak: buc, kretyn, a także ciacho, wystrzałowy, czy stosować nietypowych określeń, jak jaja ze stali. Znajdziemy tu ciekawostki, których próżno szukać w jakichkolwiek podręcznikach historycznych. Gdyby każdy nauczyciel historii potrafił tak dzielić się wiedzą, to historia byłaby najczęściej wybieranym dodatkowym przedmiotem. Chcecie uzupełnić wiedzę, która w szkole była przyswajana metodą 3Z (zakuć, zdać, zapomnieć)? Chcecie dowiedzieć się czegoś ciekawego z polskiej, naprawdę bogatej i – jak udowadnia autor – ciekawej historii? Chcecie się trochę zrelaksować i pośmiać przy dobrej lekturze? To bierzcie, czytajcie, nie pytajcie.

➡ „Historia bez cenzury 2. Polskie koksy” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Na kartach książki po prostu czuć pasję, czuć, że chłopak kocha historię. Pisze o nich – polskich koksach – tak prosto, młodzieżowym językiem, że ma się wrażenie, jakby były żywe, jakby opowiadał o swoich dobrych znajomych. Przez język nie polecam tej książki dzieciom przed 13 rokiem życia. Jak sam autor określa – książka zawiera treści nieodpowiednie dla dzieci i kontrowersyjne skróty myślowe. Ale taki jest jej urok. Najbardziej polecam ją do przeczytania licealistom, którzy dzięki niej mogliby się zainteresować historią. Powinni w ogóle tę książkę prezentować uczniom jako nagrodę na zakończenie szkoły, zamiast tych wszystkich niepotrzebnych słowników, których uczniowie i tak nie używająm bo maja translatory w komórkach i internet na komputerze.

Zainteresowanych ładnie podaną, bardzo strawialną dawką historii, odsyłamy także do kanału na YouTube -znajdziecie tam wiele ciekawych, ciekawszych i jeszcze bardziej ciekawych historii z historii ;)

Parafrazując klasyka – Jeśli chcesz, zrezygnuj z czytania lub oglądania… chociaż pewnie będziesz żałował.

Nie mogłam się powtrzymać i na koniec parę cytatów:

➡ „Historia bez cenzury 2. Polskie koksy” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Czemu? Bo tak chłopaków wychował Poniatowski. Żołnierze uwielbiali go, gdyż był równym gościem, wiecie, jednym z tych, którzy krzyczą: „Za mną” zamiast „Naprzód”.

To był bardzo prosty, ale skuteczny pomysł, który działa od wieków – bo lepiej się walczy wiedząc, że ugra się przy okazji coś dla siebie. Sorry, ale tak było jest i będzie.

Czy zmotywowani chłopi z kosami jakkolwiek pomogli? No pewnie, że tak! Wszyscy wiemy, że pod Racławicami daliśmy Ruskom popalić do tego stopnia, że później ktoś namalował na ten temat niemały obraz. Niestety potem już tak kolorowo nie było.

Jednak to nie tak, że miś Wojtek był dla żołnierzy tylko kłopotem. O nie! Raz na przykład złapał szpiega.

Oczywiście Czarniecki mógł rzucić: „A nie mówiłem?!”, po czym odwrócić się na pięcie i tryumfalnie odejść w stronę zachodzącego słońca. Uznał jednak, że lepiej udowodnić królowi, iż naprawdę warto słuchać jego rad. Jak to zrobił? Wziął swoje wojsko i dzień po porażce na polach paryskich pokonał Szwedów pod Okuniewem. A gdyby król miał jeszcze jakieś obiekcje, to niedługo potem Stefek odbił go ze szwedzkiej pułapki w Gdańsku.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Znak Horyzont.

„Historia bez cenzury 2. Polskie koksy” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Wojciech Drewniak
Tytuł książki: Historia bez cenzury 2. Polskie koksy
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 304
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Historia
Forma: Esej / zbiór esejów
Rok pierwszego wydania: 2017

Sprawdź także: