Książka

„Helisa” – Marc Elsberg

Po „Blackoucie” i „Zerze” nadszedł wreszcie moment, w którym sięgnąłem po „Helisę”. Przeczytałem ją niemal jesnym tchem i… mam nieodparte wrażenie, że to najbardziej „fantastyczna” książka Marca Elsberga, a zarazem… najbardziej przerażająca.

Brak prądu był realny. Zycie według aplikacji, obudowane smart urządzeniami także jest coraz bardziej na porządku dziennym. Tym razem autor jednak roztacza przed nami zupełnie inną wizję… Poczynając od wizji genetycznie modyfikowanych roślin, odpornych na szkodniki i zapewniających obfite plony, autor przesuwa poprzeczkę coraz wyżej wzdłuż tytułowej helisy.

GMO roślin to coś, co znamy od podszewki. Modyfikacje DNA pozwalające uniknąć chorób zakaźnych? Brzmi kusząco, perspektywicznie, prozdrowotnie i nie pozostaje nic innego, jak zaklaskać. Ale… może by tak… jak by to powiedzieć… zaprojektować genetycznie dziecko przed zajściem w ciążę? Wykreować młodych geniuszy, dając im o wiele lepszy start w życiu dzięki odpowiednim genom?


➡ Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Grupa małżeństw decyduje się na takie rozwiązanie w pewnym sekretnym ośrodku. Przecież takie dzieci to istny skarb, prawdziwe „żywe złoto”, nawet dosłownie, no nie? Nic nie może pójść nie tak, prawda? Prawda?

Marc Elsberg kreśli przed nami wizję, którą trudno opisać słowami. Nie tylko dlatego, że – jak wspomniałem na wstępie – wydaje się wręcz fantastyczna, wyrwana z filmu science fiction. Dlatego, że wraz z lekturą uświadamiamy sobie, że to czeka na nas być może „tuż za rogiem”. A wówczas owa wizja zaczyna się stawać przerażająca…

„Helisa” to fikcja literacka, jednak z każdym dniem coraz bardziej zbliżona do rzeczywistości. Polecam przeczytać, zanim okaże się, że świat wokół nas dorównał wyobraźni autora. Zanim okaże się, że – jak głosi podtytuł powieści – „Oni nas zastąpią”…


SPRAWDŹ INNE KSIĄŻKI TEGO AUTORA:
Blackout
Recenzja
Gdzie kupić?
Zero
Recenzja
Gdzie kupić?
Helisa
Recenzja
Gdzie kupić?
Chciwość
Recenzja
Gdzie kupić?

➡ „Helisa” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Autor książki: Marc Elsberg
Tytuł książki: Helisa. Oni nas zastąpią
Tytuł oryginalny: Helix – Sie werden uns ersetzen
Język oryginalny: niemiecki
Tłumacz: Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska
Liczba stron: 540
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2016
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Sprawdź także: