Książka

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” – Joanne K. Rowling

harry_potter_i_kamien_filozoficznyAGNIESZKA:

Po przygody Harry’ego Pottera sięgnęłam stosunkowo późno, bo dopiero w gimnazjum, ale z pewnością nigdy nie będę żałować tej decyzji. Jest to jedyna seria, którą przeczytałam już ze 3-4 razy i za każdym razem przyciąga mnie w niej coś innego, zauważam jakieś nowe szczegóły, których nie dostrzegłam na początku. Co mi się w nim tak podoba?

Głównym bohaterem jest rzecz jasna Harry Potter. Chłopiec przeżył śmiertelne zaklęcie rzucone przez czarnoksiężnika Lorda Voldemorta, kiedy był jeszcze niemowlęciem. Tej nocy, kiedy Harry przeżył, niestety zginęli jego rodzice, więc chłopiec został odesłany pod opiekę wujostwa. Dursleyowie traktują go jednak okropnie, każą nosić stare ciuchy po ich wyrośniętym synu Dudleyu, który – gdy tylko ma okazję – dręczy Harry’ego. Harry wyczynia niestety różne nienaturalne rzeczy, a próba zrobienia z niego „normalnego” chłopca przez wujostwo nie raz legła w gruzach. Pewnego dnia jednak wszystko staje się zupełnie inne. W Londynie pełno jest dziwnych osób w różnych szatach, przed domem Dursleyów wysiaduje kot, a Harry dostaje list zaadresowany do niego. I tak, parę dni później, po nieudolnej próbie wuja Vernona, by Harry listu nie przeczytał, pojawia się Hagrid – wielki, brodaty gajowy z Hogwartu, który zabiera Harry’ego. Tak zaczyna się jego przygoda z Hogwartem – szkołą magii i czarodziejstwa.

Nie umiem dokładnie wyjaśnić, co w tej książce jest tak niezwykłego, że nie idzie się od niej oderwać. Czytając ma się wrażenie, ze przeżywa się dokładnie to samo, co bohater. W dodatku, pomimo wielu negatywnych głosów, książka uczy, jak ważna jest walka dobra ze złem. Myślę, że to jest jedna z tych książek, która nie ma jakiegoś ograniczenia wiekowego. No może – wiadomo – nie nadaje się dla 5-latka. Ale myślę, że nawet 50-latek znalazłby w niej coś wartościowego.

Powstała oczywiście wspaniała ekranizacja, do której obejrzenia zachęcam po lekturze. Aczkolwiek jak zwykle sceptycznie podchodzę do ekranizacji (zwłaszcza wszelkiego rodzaju serii), w których wiele elementów jest pozmieniane, oraz nie ma zawartej całej fabuły (często ze względu na obszerność). Pomimo to serdecznie zapraszam do obejrzenia ;)

 

Autor książki: J.K. Rowling
Tytuł książki: Harry Potter i kamień filozoficzny
Tytuł oryginalny: Harry Potter and the Philosopher’s Stone
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Anfrzej Polkowski
Liczba stron: 324
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Fantasy
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 1997
Rok pierwszego polskiego wydania: 2000

 

Sprawdź także: