Książka

„Goci. Rzeczywistość i legenda” – Jerzy Strzelczyk

goci_rzeczywistosc_i_legenda-wydawnictwo_poznanskie-ebook-covOd czasu, gdy zakończyłem studia, dobija się w mojej głowie pewna myśl, by sięgać po kolejną, nową dla mnie wiedzę. Tak, wiem, zdaniem niektórych to się pewnie leczy ;) ale autentycznie jest gdzieś we mnie głód nauki. I to ten głód właśnie sprawił, że wyszedłem Gotom na spotkanie.

Wstępnie wiedziałem o nich tylko tyle i aż tyle, że to daawne plemię, kojarzące się ze Skandynawią czy Wikingami. Ciekawym doświadczeniem było zatem skonfrontowanie tej „wiedzy” z z zawartością – prawdę mówiąc – opasłego tomiska autorstwa wybitnego mediewisty, Jerzego Strzelczyka. I tak, z grupy barbarzyńców nagle w mojej świadomości Goci urośli niemal do twórców podwalin Europy, jaką znamy z czasów średniowiecza.

Poczynając od historii Gotów, ich pochodzenia i wierzeń, autor stopniowo prowadzi nas wraz z nimi nie tylko na współcześnie ziemie polskie (a wówczas zajmowane przez różnorakie plemiona), ale też do Imperium Rzymskiego, kraju Franków czy dzisiejszej Hiszpanii, a także na odległy od nich… Krym. Pieczołowicie odkrywamy fakty (ale i mity) zarówno na temat Ostrogotów, jak i Wizygotów (podział był mi znany, powody i inne szczegóły – ani trochę).

Tymczasem oprócz nazwisk, imion czy przydomków, które mi do tej pory nic nie mówiły – jak Teodoryk, Wulfila, Ataulf czy Alaryk – na kartach książki pojawiły się także znane mi postaci, choćby Chlodwig (lub Klodwik, jak kto woli) i… Święty Izydor z Sewilli. Zastanawia Was, co ma wspólnego z kimś, kogo być może – jak i ja – uznawaliście dotąd za barbarzyńców (nie mylić z Wandalami)? Sprawdźcie ;)

Mimo wybitnie naukowego języka stosowanego w tej książce, jej treść naprawdę potrafi zaciekawić i pochłonąć czytelnika. Nie jest to bowiem sztywny opakowany w do znudzenia oklepaną, beznamiętną formę podręcznik z typu tych, które – niestety – wszyscy znamy ze szkoły (co ma zdecydowanie negatywny wpływ na nasze nastawienie do historii, także ojczystej, a czego nikt mądry w ministerstwie dostrzec nie potrafi). Wręcz przeciwnie, Jerzy Strzelczyk snuje naukową, popartą licznymi źródłami (potwierdzającymi lub zaprzeczającymi temu, co mówi) opowieść o odległych w czasie, ale bliskich nam terytorialnie wydarzeniach, podbojach, wojnach domowych i nie tylko.

To solidne kompendium wiedzy o Gotach i początkach Europy naszej ery. Opowieść o ludzie, który rozproszył się po olbrzymim terytorium i stworzył nie tylko prawne, ale i kulturalno-naukowe podwaliny państw, które prędzej czy później osiągnęły miano europejskich potęg. Moim zdaniem – znakomita lektura, pozwalająca nabyć nową wiedzę i przekonać się, że historia potrafi być arcyciekawa. I nader zaskakująca ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Poznańskiemu.

Autor książki: Jerzy Strzelczyk
Tytuł książki: Goci. Rzeczywistość i legenda
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 584
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Historia
Forma: Esej/zbiór esejów
Rok pierwszego wydania: 1984

Sprawdź także: