Książka

„Głosy rewolucji żywnościowej” – John Robbins, Ocean Robbins

rewolucja_zywnosciowa_v07_72dpiBASIA:

Uczucia związane z tą książką mam bardzo mieszane. Bardzo się cieszę, że ją przeczytałam, dowiadując się mnóstwa bardzo ważnych rzeczy. Jednocześnie jednak bardzo żałuję, że po nią sięgnęłam, gdyż uświadamiając sobie pewne fakty wiem, że muszę coś zrobić, coś zmienić w swoim życiu.

Ogrom wiedzy zawartej w tej pozycji jest tak duży, że bardzo trudno zmieścić go w kilku zdaniach. Spróbuję, jednak wiem, że nie wyczerpię tematu – więc kto będzie ciekawy, ten sięgnie do źródła. Upraszczając do jednego zdania: „ta książka jest o zdrowym odżywianiu” mocno wypaczyłabym jej obraz. Zdrowe odżywianie i czym właściwie ono jest to jedna z wielu kwestii poruszanych w tej pozycji w postaci prostych i wciągających wywiadach autorów z różnorakimi światowej klasy specjalistami z różnych dziedzin, mających jedną wspólną – a mianowicie żywność.

Książka podzielona jest na 7 części, z których każda podchodzi do jedzenia w inny sposób. Pierwsza dotyczy diety wpływającej na zdrowie. Druga wyjaśnia coraz bardziej popularne zagadnienie żywności genetycznie modyfikowanej (GMO). Trzeci porusza coraz bardziej niebezpieczny, ale stale pomijany stosunek: żywność a planeta. Czwarta część ukazuje problem humanitarności. Piąta – najbardziej praktyczna – podaje strategie obiadową. Przedostatnia dotyka zagadnienia duchowego wpływu jedzenia na ludzką duszę. Ostatni rozdział poświęcony jest natomiast praktycznym poradom, jak zostać rewolucjonistą żywnościowym.

Przeczytanie jej może i nie sprawi, że wyjdziesz na ulicę i zaczniesz protestować przeciwko… albo pojedziesz do Białego Domu czy nagle zapragniesz spotkać się z prezydentem lub zechcesz zostać politykiem – nie tylko o taką rewolucję chodzi. Ale każda zmiana, jaką podejmiesz, czy to decyzja o zostaniu wegetarianinem, czy o przestawieniu się na wyroby lokalne, czy nawet uwrażliwienie się na zwracanie większej uwagi na etykietki na produktach – będzie twoją małą rewolucją, która jeśli będzie dotyczyć coraz większej grupy ludzi, naprawdę może zmienić świat.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Illuminatio.

Autor książki: John Robbins, Ocean Robbins
Tytuł książki: Głosy rewolucji żywnościowej. Możesz uzdrowić swoje ciało i świat tym, co jesz
Tytuł oryginalny: Voices of the food revolution. You can heal your body and your world – with food
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Łukasz Głowacki
Liczba stron: 320
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki społeczne
Forma: Esej / zbiór esejów
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2014

Sprawdź także: