Książka

„Gdzie jesteś, Leno?” – Joanna Opiat-Bojarska

gdzie-jestes-leno,big,403037Mawiają, że każdemu sportowcu może się przydarzyć falstart. Cóż – mój dotyczy książek Joanny Opiat-Bojarskiej: już jaaakiś czas temu przeczytałem (i zrecenzowałem dla Was) „Konesera„, a dopiero podczas festiwalu GRANDA dowiedziałem się od autorki, że to drugi tom, a pierwszy nosi tytuł „Gdzie jesteś, Leno?”. Postanowiłem nadrobić to, co stracone.

Tytułowa dziewczyna, nastoletnia Lena Pietrzak, wychodzi w środku nocy z imprezy, by wrócić pieszo do wynajmowanego pokoju. Wykonuje po drodze kilka telefonów, a następnie… znika bez śladu. Bogata matka dziewczyny zgłasza na komisariacie policji zaginięcie córki.

Śledztwo trafia na biurko podkomisarza Przemysława Burzy Burzyńskiego oraz jego nowego, nieco nieokiełznanego jeszcze partnera, Michała Majewskiego, zwanego Młodym. Matka zaginionej, nie widząc wyczekiwanych przez siebie działań funkcjonariuszy, podejmuje działania na własną rękę. Wkrótce pojawia się żądanie okupu. Ale czy to na pewno porwanie? Czy może dziewczyna faktycznie popełniła samobójstwo, jak sugeruje pewna osoba? Kto stoi za zaginięciem dziewczyny i gdzie się ona znajduje?

Młody i Burza stanowią specyficzny duet. Dzieli ich chyba wszystko – stan cywilny, status ekonomiczny, wiek, kilka szczebli w służbowej hierarchii, podejście do wielu kwestii… A mimo to nie tworzą razem mieszanki wybuchowej – owszem, czasami iskrzy i pali się, ale płomień jest jak najbardziej kontrolowany. Joanna Opiat-Bojarska dokonała ciekawego (choć znanego z innych powieści) zabiegu, umieszczając „starego wygę” i „żółtodzioba” obok siebie. Zwłaszcza, że nie zawsze jest aż nadto oczywiste, kto od kogo się uczy… ;)

„Gdzie jesteś, Leno?” to udany, kryminalny debiut autorki (po dwóch powieściach innego gatunku), która coraz mocniej zapisuje swoje nazwisko (oraz Majewskiego i Burzyńskiego) na kryminalnej mapie Poznania. Dlatego też z niecierpliwością czekam na dwa kolejne tytuły – w tym jeden z tą dwójką bohaterów – mające w przyszłym roku premierę.

Autor książki: Joanna Opiat-Bojarska
Tytuł książki: Gdzie jesteś, Leno?
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 324
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2013

Sprawdź także: