Książka

„Fajna Ferajna” – Monika Kowaleczko-Szumowska

ffPowstanie Warszawskie niewątpliwie stanowi jedno z ważniejszych wydarzeń drugiej wojny światowej w Polsce. Choć przegrane, dało wielu Polakom nadzieję, ukazało, że nie boimy się walczyć o wolność. I o ile w gimnazjum czy szkole średniej uczniowie zdobywają wiedzę na jego temat, także poprzez odwiedziny Muzeum Powstania Warszawskiego, o tyle trudno przedstawić jego zarys i przebieg dzieciom. Co nie znaczy, że jest to niemożliwe.

„Fajna Ferajna” Moniki Kowaleczko-Szumowskiej to osiem opowieści o małych powstańcach. Dzieciach, które mając od 9-17 lat brały udział w akcjach pod ziemią, jak i na jej powierzchni, nierzadko ryzykując życiem na równi z dorosłymi. Mirek Jajko, „Hipek”, Basia, Jaga i inni opowiadają historię Powstania Warszawskiego z własnej perspektywy, przedstawiając także swoje powstańcze obowiązki oraz trudności i niebezpieczeństwa z nimi związane.

Niewątpliwym atutem „Fajnej Ferajny” jest fakt, że narratorami opowieści są dzieci, dzięki czemu mali czytelnicy mogą łatwiej się z nimi utożsamić i wyobrazić sobie powstańcze realia. Do teho należy dodać liczne archiwalne zdjęcia, pokazujące ulice Warszawy i najmłodszych powstańców. Kolejnym plusem jest fakt, że część trudniejszych słów zostaje czytelnikom wyjaśniona – w tym m.in. rodzaje broni używanej w czasie drugiej wojny światowej.

Niestety, nie wszystkie wyrazy mają swoje adnotacje, a co za tym idzie – niektóre fragmenty mogą być nadal dla dzieci niezrozumiałe bez pomocy dorosłych. Wątpię, bowiem czy najmłodsi znają znaczenie takich pojęć, jak bryczesy, drejdle czy choćby esesman. Kolejnym minusem jest moim zdaniem styl ilustracji w książce – ponure, „sztuczne, komputerowe”, mogą nie przemawiać do dzieci, które mimo wszystko preferują książki „z obrazkami”. Choć to akurat kwestia gustu – możliwe, że tylko ja mam takie odczucia.

Mimo to uważam jednak, że „Fajna Ferajna” stanowi świetny sposób na dotarcie do najmłodszych Polaków z opowieścią i Powstaniu Warszawskim. Może stać się też furtką do głębszego zainteresowania się dziecka historią Polski, opowiedzianą mu w przystępny dla niego sposób, a tym samym podwalinami dla stworzenia kolejnego pokolenia małych Patriotów.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu BIS.

Autor książki: Monika Kowaleczko-Szumowska
Tytuł książki: Fajna Ferajna
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 128
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca, młodzieżowa
Rok pierwszego wydania: 2015

Sprawdź także: