Książka

„Factfulness” – Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling Rönnlund

„Kiedyś to były czasy. Ten świat schodzi na psy. Teraz żyje się dużo gorzej…” – to na szczęście puste zdania, nie mające pokrycia w rzeczywistości.

Tak, owszem – kiedyś było inaczej, ale poczucie, że teraz świat jest taki niebezpieczny to nie kwestia tego, że w naszych czasach zaczęło się tak źle dziać, a tego, że mamy coraz lepszy dostęp do informacji – także tych złych – z różnych zakątków Ziemi. A że najlepiej sprzedają się tzw fake newsy oraz wszelkiego rodzaju tragedie, to takich mamy najwięcej. Dużo bardziej chwytliwy temat to taki, w którym komuś coś się stało, niż to, że karetka dojechała na czas, samolot doleciał bezpiecznie, dzieci szczęśliwie wróciły z wakacji.

Nasza wiedza o świecie, oparta na przefiltrowanych dla nas informacjach serwowanych nam we wiadomościach, jest niepełna i raczej przygnębiająca. Każdego roku na całym świecie dokonują się systematycznie pozytywne zmiany. Zmiany, o których nie usłyszymy we wiadomościach, które nie zaskoczą nas, kiedy otworzymy przeglądarkę internetową. Coraz mniej ludzi żyje w skrajnym ubóstwie, coraz więcej dzieci ma dostęp do edukacji, ciągle wydłuża się średnia długość życia, coraz więcej dzieci jest szczepionych, coraz więcej chorób zostało wygaszonych własnie dzięki szczepionkom. To nie pobożne życzenia, a fakty. Fakty, w które ciężko uwierzyć, słuchając radia lub oglądając telewizję.

➡ Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Autor zmagał się z takim niedowierzaniem ze strony ludzi, z którymi rozmawiał i próbował ich uświadomić. W końcu znudziło mu się tłumaczenie i przywoływanie badań każdemu z osobna. Chciał, aby wszyscy dowiedzieli się prawdy o życiu w XXI wieku – dlatego właśnie powstała ta książka. Aby zebrać i obalić te wszystkie stereotypy o tym, jaki to świat jest zły i niebezpieczny i byśmy ja i ty mogli się o tym dowiedzieć.

Książkę, pomimo licznych badań i wykresów, czyta się całkiem przyjemnie. Choć wiadomo – jest to popularnonaukowa wiedza, aczkolwiek ubrana w zwięzły, łatwo przyswajalny język, nie będący niezrozumiałym bełkotem naukowych nazw. Autor z poczuciem humoru opowiada niektóre kwestie. Często wrzuca jakieś ciekawe bądź śmieszne dygresje. Przeprowadza nas najpierw przez czasem zaskakujące, budzące kontrowersję tematy, jak przeludnienie, podział świata na bogaci-biedni, by na końcu zaprosić nas do otwarcia oczu na fakty. Zagrożeń, których naprawdę powinniśmy się obawiać, wymienia pięć. Jakie to? Czy i Ty się ich boisz? Czy coś z tym można zrobić? Sprawdź sam!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Media Rodzina.

➡ „Factfulness” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Autor książki: Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling Rönnlund
Tytuł książki: Factfulness: Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy czyli Jak stereotypy zastąpić realną wiedzą
Tytuł oryginalny: Factfulness: Ten Reasons We’re Wrong About the World – and Why Things Are Better Than You Think
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Monika Popławska
Liczba stron: 368
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki społeczne
Forma: Esej / zbiór esejów
Rok pierwszego wydania: 2018
Rok pierwszego polskiego wydania: 2018

Sprawdź także: