Książka

„Europejczycy” – Henry James

europPierwszy raz z Henrym Jamesem spotkałem się przy okazji jego „Portretu damy” – opasłej, ale jakże cudownej księgi, której z powodu wielkiego sentymentu żal mi się z domu pozbywać, choć miejsca sporo zajmuje. Tym razem też spodziewałem się takich gabarytów, tymczasem książka jest o wieele cieńsza. Czy jednak jest przez to gorsza?

Jest XIX wiek. Główni bohaterowie, baronowa Münster – Eugenia – oraz jej brat, Feliks Young, przyjeżdżają z Europy do Stanów Zjednoczonych. Wedle wszelkich informacji, jakie posiadają, powinno udać im się odnaleźć swoich krewnych. I faktycznie – wkrótce Feliks poznaje swoje kuzynostwo Gertrudę, Charlottę i Clifforda Wentworthów oraz ich ojca, a także otrzymuje dla siebie i siostry zaproszenie do zamieszkania w małym domku na terenie posiadłości rodzinnej.

Podobnie jak w „Portrecie damy”, tak i tym razem Henry James szkicuje w powieści różnice w dostrzeganiu świata pomiędzy tytułowymi Europejczykami, a mieszkańcami USA. O ile amerykańskie kuzynostwo wydaje się pozornie purytańskie, prowincjonalne, zachowawcze, o tyle kontrastują z nimi Feliks i Eugenia, raczej prowadzący swobodne obyczajowo życie. Czy ich przyjazd do Ameryki stanie się dla Wentworthów szczęśliwym przyczynkiem do poznania dalszej części rodziny, czy może rodzeństwo stanowić będzie przysłowiowe „piąte koło u wozu”? Czy wszyscy będą postrzegać ich jednakowo?

Podobnie, jak dostrzec można różnice między obywatelami obu kontynentów, tak i jaskrawo (choć może nie aż tak bardzo) rysują się przed nami portrety Eugenii i Feliksa czy też Clifforda, Charlotty i Gertrudy Wentworthów. Ani w jednym, ani w drugim przypadku rodzeństwo nie jest do siebie podobne jak krople wody, lecz zupełnie inaczej postrzega pewne postaci czy zachowania. To zaś potęguje wrażenia odbierane podczas lektury tej fascynującej książki.

„Europejczycy”, choć to o wiele krótsza powieść niż wspominany już przeze mnie „Portret damy”, z pewnością mogą mu dorównać pod względem merytorycznym. Fabuła pochłonęła mnie bez reszty, znów miło było zanurzyć się w amerykańsko-europejskiej mieszance kulturowej. I jedno jest pewne – nie mogę się doczekać, aż w moje ręce wpadną kolejne powieści Henry’ego Jamesa :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Autor książki: Henry James
Tytuł książki: Europejczycy
Tytuł oryginalny: The Europeans
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Zofia Zinserling
Liczba stron: 272
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 1872
Rok pierwszego polskiego wydania: 1992

Sprawdź także: