Książka

„Ekspozycja” – Remigiusz Mróz

expoMimo chłodnego nazwiska autora ;) i akcji dziejącej się po części w Tatrach, była to najgoręcej wyczekiwana przeze mnie powieść tego lata. I muszę przyznać, że jej fabuła skutecznie podnosi temperaturę…

W dość makabrycznych i – rzekłbym nawet – fanatycznych okolicznościach na Giewoncie zostają znalezione zwłoki mężczyzny. Prowadzący śledztwo w tej sprawie komisarz Wiktor Forst odkrywa, że potencjalny morderca włożył swojej ofierze w usta starodawną monetę. Wkrótce po tym policjant z niewiadomych przyczyn zostaje odsunięty od śledztwa.

Mówi się, że istnieją dobrzy i źli gliniarze. W przypadku Wiktora Forsta należałoby rzec, że w momencie, kiesy jest złym gliną, jest równocześnie dobrym śledczym. Innymi słowy – będąc wściekły lub stosując irracjonalne metody, potrafi osiągać zaskakujące rezultaty. Zwłaszcza, gdy dodatkowo próbuje imponować kobiecie – Oldze Szrebskiej, dziennikarce telewizji NSI, która pomaga mu w nielegalnym śledztwie, licząc na stworzenie przy okazji wybitnego reportażu, otwierającego jej drogę do nagród i prawdziwej kariery w branży.

Kim jest ofiara z Giewontu? Dlaczego w jej ciele znaleziono monetę? Kto chce się pozbyć Forsta i Szrebskiej?

Pytań jest wiele, a te powyżej to zaledwie kropla w morzu tych nasuwających się podczas lektury. O ile jednak standardowo punkt kulminacyjny powieści zawarty jest gdzieś w okolicy połowy lub 3/4 książki, o tyle Remigiusz Mróz w „Ekspozycji” eksponuje wiele takich punktów. I to do samiutkiego końca, co zarówno fascynuje, jak i powoduje czytelniczego kaca – czemu dałem już wyraz na Facebooku.

Dawno żadna, absolutnie ŻADNA książka nie trzymała mnie w takim napięciu. No i – rzecz jasna – nie wywołała we mnie takiej frustracji na samym finiszu. Z reguły końcówki to takie trochę przynudzanie, prostowanie ścieżek itp., a tu na drodze pojawia się co najmniej lej jak po bombie… Zresztą, przekonajcie się sami ;)

Ponieważ powieść ta stanowi pierwszy tom planowanej trylogii komisarz Wiktor Forst jeszcze dwukrotnie do nas wróci – mam tylko nadzieję, że się pospieszy ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Filia.

Autor książki: Remigiusz Mróz
Tytuł książki: Ekspozycja
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 480
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015

Sprawdź także: