Książka

„Dziewczyna, która kochała kamelie” – Julie Kavanagh

kameliePrzyznam szczerze, że o tytułowej dziewczynie przed lekturą wiedziałem niewiele, a – będąc szczerym – niemalże nic. Nie czytałem „Damy kameliowej” Aleksandra Dumasa (syna), nie byłem w operze na „Traviacie” Verdiego, nie zagłębiałem się nigdy w twórczość Franciszka Liszta. Julie Kavanagh postanowiła natomiast przejrzeć ich życie na wylot z powodu kobiety, która potrafiła oczarować niemal każdego mężczyznę.

Marie Duplessis, bo o niej mowa, rozpoczęła swoje życie jako uboga, przymierająca głodem dziewczyna, która nie przestawała wierzyć, że pewnego dnia będzie ją na wszystko stać. Po latach wielu przedstawicieli płci mniej pięknej zabiegało o jej względy, ofiarowało jej kosztowne prezenty, zaś jej nazwisko było na ustach wszystkich: mężczyźni o niej marzyli, kobiety obgadywały, nierzadko z ukrywaną zazdrością. Kim była Marie? W jaki sposób zdobyła swoją pozycję społeczną? Dlaczego zyskała rozsławiony przez Dumasa (syna) przydomek „Damy kameliowej”?

W tej fascynującej biografii Julie Kavanagh kreśli portret Marii Duplessis, rozpoczynając od faktograficznego wprowadzenia czytelnika w świat kultury, która nieraz sięgała już po portret tej młodej kurtyzany – dowiadujemy się zatem o tym, jakie utwory są na jej cześć, jakie postaci o niej wspominają lub są jej literackimi lub teatralnymi wizerunkami. Dopiero po takim wstępnym zapoznaniu się z oddźwiękiem, jaki wywołało jej życie, z pewnym „oddaniem jej czci” w kulturze, Kavanagh wprowadza nas w życie tej kobiety.

Trzeba przy tym przyznać, że jako biograf jest ona bardzo skrupulatna i drobiazgowa – za każdym razem zaznacza, jeśli relacje dwóch świadków danego wydarzenia są zgoła odmienne, zwraca uwagę czytelnika w miejscach, gdzie czyjeś słowa naginają rzeczywistość (zaznaczając, że „daty umieją mówić”). Równocześnie autorka pisze w taki sposób, że opis życia Marii Duplessis czyta się niemal jednym tchem, niczym dobrą powieść, chcąc poznać dalsze losy tej femme fatale.

Książka – a zarazem historia najsłynniejszej kurtyzany – jest na tyle fascynująca, że śmiało mogę polecić ją każdemu. Mnie po jej lekturze autentycznie naszła ochota na przeczytanie „Damy kameliowej” Aleksandra Dumasa (syna) oraz wysłuchanie i obejrzenie „Traviaty”…

Premiera książki dziś, 4 marca 2015.
Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gorąco dziękuję Wydawnictwu Znak.

Autor książki: Julie Kavanagh
Tytuł książki: Dziewczyna, która kochała kamelie. Życie i legenda Marie Duplessis
Tytuł oryginalny: The Girl Who Loved Camellias. The life and legend of Marie Duplessis
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Anna Gralak
Liczba stron: 320
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Historyczna
Forma: Powieść/Biografia
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: