E-book

„Dzielnica obiecana” – Paweł Majka

dzielnicaobiecanaO Uniwersum Metro 2033 pisałem już dwukrotnie – podczas recenzowania pierwszej części serii oraz – niedawno – „Korzeni niebios„. Napomknąłem wówczas o polskim akcencie w postapokaliptycznym świecie, tj. o pierwszej książce osadzonej w naszych realiach. Oto i ona! I choć – jeszcze przed jej wydaniem – obstawiałem, że polska część Uniwersum najpewniej będzie rozgrywała się w stolicy (z racji metra, rzecz jasna), zaznałem całkiem miłego rozczarowania, trafiając do… jednej z dzielnic Krakowa.

Od Pożogi, jak mieszkańcy Nowej Huty zwykli nazywać „to, co się wydarzyło”, minęły już dwie dekady. Ludzie żyją w podziemnych schronach, obawiając się zarówno żyjących na powierzchni „szarych”, jak i wszelkich innych stworzeń. By osłodzić sobie nieco marny żywot, ludzie chętnie gromadzą się na przedstawieniach trupy teatralnej Pana Onufrego, który dodatkowo organizuje loterię.

Nieoczekiwanie członkowie trupy zostają zdradzeni i skazani na śmierć za rzekome malwersacje związane z ową loterią, Marcinowi i Ewie udaje się jednak uciec i wyjść na powierzchnię, próbując dostać się do Kombinatu – wymarzonego raju, w którym ludziom ponoć wiedzie się o wiele lepiej. Czy dotrą do celu? Co ich czeka po drodze – pomoc i życzliwość, czy raczej podstęp i niebezpieczeństwo? Czy Kraków jest bezpieczny?

Paweł Majka w oryginalny sposób kreśli przed czytelnikami losy Ewy i Marcina, nie tylko wprowadzając trzymające w napięciu wątki, ale też opisując miejsca, w które bohaterowie trafiają. Kraków, jakiego nie znamy i najpewniej wolelibyśmy nie poznać… Dla tych, którzy znają Nową Hutę i są ciekawi, jak mogłaby wyglądać po zagładzie oraz dla wszystkich fanów Uniwersum – pozycja obowiązkowa!

E-booka zrecenzowaliśmy dzięki uprzejmości:logo_insignis

Autor książki: Paweł Majka
Tytuł książki: Dzielnica obiecana
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 500
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Science fiction
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2014

Sprawdź także: