Książka

„Dyskretny bohater” – Mario Vargas Llosa

dyskretnybohaterTen peruwiański pisarz i laureat Literackiej Nagrody Nobla w 2010 roku dopiero tą książką po raz pierwszy zagościł w moich czytelniczych progach. Owszem – jego nazwisko było mi jako-tako znane, obijało się o uszy, pojawiało tu i ówdzie, zerkał na mnie z bibliotecznych półek, jednak nigdy na tyle natrętnie, bym przyjrzał się mu bliżej.

Głównych bohaterów, z których każdy może pretendować do miana tytułowego „dyskretnego bohatera” jest wielu. Z jednej strony poznajemy Felicito Yanaqué – peruwiańskiego biznesmena, będącego właścicielem firmy transportowej – zakochanego niemal do szaleństwa w pięknej Mabel, i z tegoż powodu padającego ofiarą szantażysty. Równocześnie Don Rigoberto wraz ze swoją żoną Lukrecją potrafią spędzać całe dnie w łóżku na igraszkach, podczas gdy ich syn Fonsito miewa problemy natury psychicznej i z jego wypowiedzi wynika, że spotyka diabła w ludzkiej postaci. W jeszcze innej części Peru wiekowy już Ismael Carrera postanawia zemścić się na swoich synach w bardzo wyrafinowany sposób.

Nieoczekiwanie losy wszystkich bohaterów zaczynają się ze sobą splatać. To zaś sprawia, że fabuła nabiera tempa i staje się coraz bardziej skomplikowana i zagadkowa zarazem. Próbujemy nie tylko odkryć, którzy bohaterowie są czarnymi charakterami, ale też przewidzieć dalszy ciąg wypadków. Czy szantaż się powiedzie? Czy młody Fonsito rzeczywiście spotyka szatana? Co z zemstą sędziwego Ismaela?

Wysnuta przez Mario Vargasa Llosę intryga z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom kryminałów, dramatów i zagadek. Toczy się bowiem gra, w której trudno jednoznacznie wskazać zwycięzców, przegranych oraz tytułowego dyskretnego bohatera.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gorąco dziękuję Wydawnictwu Znak.

Autor książki: MArio VArgas Llosa
Tytuł książki: Dyskretny bohater
Tytuł oryginalny: El héroe discreto
Język oryginalny: hiszpański
Tłumacz: Marzena Chrobak
Liczba stron: 384
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2014

Sprawdź także: