Książka

„Duma i uprzedzenie” – Jane Austen

duma-i-uprzedzenie-b-iext44136448AGNIESZKA:

Mieliście kiedyś tak, że patrząc na obecne czasy, chcieliście się cofnąć do tych epok, w których jedynym zmartwieniem było za kogo wyda mnie za mąż mój ojciec i matka lub jaką sukienkę włożyć na bal? Co zrobić, by gorset nie uciskał, a partner, który mnie nie interesuje, zniknął z pola zainteresowań moich szanownych rodziców? „Duma i uprzedzenie” pozwoliła mi przenieść się na chwilę w takie klimaty.

Pięć córek – jeden dom. Państwo Bennetowie liczą na to, że wkrótce wydadzą za mąż swoje córki. Ponieważ jednak sami nie posiadają zbyt wiele, szukają oni bogatych kandydatów na małżonków, by zapewnić swoim córką dostatnie życie. Do pobliskiej wioski przyjeżdżają pan Bingley oraz pan Darcy. Choć sama pani Bennet bardzo jest nimi zainteresowana, gdyż widzi w nich kolejno potencjalnych partnerów dla Jane i Elizabeth, to jej najstarsze córki nie do końca. Choć pan Bingley jest bardzo kulturalny i Jane jest nim zainteresowana, to Pan Darcy wydaje się być zadufanym i aroganckim jegomościem. Czy los może ich połączyć, skoro ich uczucia do siebie są tak bardzo odmienne?

To historia, która może nas zaskoczyć. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo oceniamy ludzi po pierwszym wrażeniu i jak bardzo może być ono mylne. Zarazem historia ta ma w sobie wiele humoru, dawkowanego przez różnych bohaterów, co zwiększa przyjemność czytania i odnalezienia się w tamtych realiach. Mimo wszystko jednak książka podobała mi się mniej niż film (co mnie bardzo zaskakuje, bo zwykle jest na odwrót, ale możliwe, ze jest to efekt uboczny tego, że film obejrzałam pierwszy).

Polecam wszystkim wielbicielom literatury osadzonej w XIX w. oraz wielbicielom romantycznych, lecz niestandardowych historii ;)

Autor książki: Jane Austen
Tytuł książki: Duma i uprzedzenie
Tytuł oryginalny: Pride and Prejudice
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Anna Przedpełska-Trzeciakowska
Liczba stron: 368
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Społeczna, obyczajowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 1813
Rok pierwszego polskiego wydania: 1957

Sprawdź także: