Książka

„Dom na jeziorze” – Sarah Jio

domnajeziorzeNie pierwszy raz recenzujemy książkę autorstwa Sarah Jio – i podobnie, jak miało to miejsce w jej poprzednich dziełach, także i tym razem głównym motywem jest przeszłość, która w niewiadomy z początku sposób zaczyna przeplatać się z teraźniejszością i przenikać do niej. Jak zatem wyglądają obie przestrzenie czasu?

W czasach współczesnych, ściślej w 2008 roku, bo bolesnym wydarzeniu, który sprawił, że utraciła ukochaną córkę i męża, dziennikarka Ada Santorini postanawia uciec z Nowego Jorku i rozpocząć nowe życie w Seattle. Decyduje się na wynajęcie jednej z barek pływających na wodzie. Tam nieoczekiwanie znajduje skrzynię, pełną tajemnic z przeszłości, skrywającą sekrety, których nikt z mieszkających od lat innych barkowiczów nie zamierza przed nią wyjawiać.

Ów sekret związany jest z 1959 rokiem, kiedy to właśnie na tę barkę wprowadzili się nowożeńcy – Penny i Dexter Wentworthowie. Ona – prosta kobieta, młoda, cały czas odnajdująca się w świecie. On – nieco starszy, poważny artysta, zarabiający grube pieniądze, posiadający w mieście własną pracownię. Jaką tajemnicę mogą skrywać ich losy? Co takiego zdarzyło się na „Boat Street”, jak zwykło się nazywać pirs, przy którym stoją barki? Czy Ada będzie w stanie odnaleźć rozwiązanie zagadek kryjących się w skrzyni? Co więcej – czy będzie w stanie odnaleźć siebie i sposób na swoją przyszłość?

Sarah Jio i Wydawnictwo Znak (Między Słowami) po raz kolejny oddają w ręce polskich czytelniczek (i czytelników też, w końcu przeczytałem tę powieść no nie?) bardzo klimatyczną historię pełną tajemnic, skrywanych słów i bólu, na który bohaterka poszukuje lekarstwa. Przyjemna, lekka, a zarazem bardzo interesująca i wciągająca fabuła z pewnością będzie odpowiednią lekturą na marcowe wieczory, w oczekiwaniu na nadejście prawdziwej wiosny.

Zastanawia mnie tylko, dlaczego zdecydowano się zmienić oryginalny tytuł „Morning Glory” („Chwała poranka”) na „Dom na jeziorze”. I jeden i drugi są bowiem odpowiednie, oba mówią o czymś, co ma związek z fabułą, ale w powieści chwała poranka skrywa dodatkowo pewną tajemnicę…

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gorąco dziękuję
Wydawnictwu Znak (Między Słowami).

Autor książki: Sarah Jio
Tytuł książki: Dom na jeziorze
Tytuł oryginalny: Morning Glory
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Lucyna Wierzbowska
Liczba stron: 320
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura współczesna zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: