Książka

„Dom mgieł” – Eric Berg

dommgielPRZEMEK:

Kiedy Wydawnictwo Sonia Draga zaproponowało mi lekturę tego tytułu, muszę przyznać że dałem się zainteresować dość szybko. Bo oto thriller, w którym spotkanie znajomych sprzed lat doprowadziło do katastrofy, a my z odległej przyszłości próbujemy zrozumieć, co się w tytułowym Domu mgieł wydarzyło wówczas naprawdę.

➡ „Dom mgieł” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

W młodości trzymali się we czwórkę jako zgrana paczka, jednak potem – jak to w życiu bywa – ich drogi się rozeszły. Mijają lata, z pomocą internetu trafiają na siebie nawzajem i postanawiają spędzić weekend na wyspie Hiddensee. Zapowiada się ciekawe przyjęcie, pełne wspominek, tymczasem sytuacja wymyka się spod kontroli – trzy osoby zostają zastrzelone, jedna zapada w śpiączkę…

Dwa lata po tej tragedii, dziennikarka Doro Kagel postanawia na nowo, ze spokojem przeanalizować tę sprawę – nie tylko na papierze, ale też poprzez dogłębny research na miejscu i rozmowy z mieszkańcami Hiddensee. Tylko czy zdoła odkryć prawdę? Czy będzie w stanie dojść, co faktycznie wydarzyło się owej burzliwej, sierpniowej nocy?

Eric Berg w najprostszy możliwy sposób opowiada tę historię dwubiegunowo. W poszczególnych rozdziałach – naprzemiennie – raz jesteśmy z Doro Kagel i szukamy dziury w całym, raz przenosimy się dwa lata wstecz i „na żywo” obserwujemy spotkanie po latach. Dzięki tej rozłożonej w czasie perspektywie jako czytelnicy mamy możliwość o wiele głębszej analizy sytuacji, łatwiej nam zrozumieć psychikę poszczególnych osób – choć autor postarał się, by i w tej kwestii niejednokrotnie nas zaskoczyć lub wywieść w pole.

➡ „Dom mgieł” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

„Dom mgieł” wciąga tym samym niemal od pierwszych stron i nie sposób nie kibicować Doro Kagel w odkrywaniu prawdy, równocześnie obstawiając, co mogło się stać w Hiddensee i kto tak naprawdę zawinił.

Był to dla mnie pierwszy kontakt z twórczością Erica Berga, ale z pewnością jak najszybciej sięgnę po jego wcześniejszą powieść – „Ruiny na wybrzeżu” ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Sonia Draga.

„Dom mgieł” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Eric Berg
Tytuł książki: Dom mgieł
Tytuł oryginalny: Das Nebelhaus
Język oryginalny: niemiecki
Tłumacz: Anna Slotorsz
Liczba stron: 320
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2018

Sprawdź także: