Książka

„Doktor Proktor i wanna czasu” – Jo Nesbø

dp2Po udanym, pierwszym spotkaniu z Doktorem Proktorem, postanowiłem sprawdzić, co dalej działo się z tym szalonym naukowcem oraz jego przyjaciółmi. A działo się naprawdę sporo…

Bulek i Lisa otrzymują tajemniczą, nieco mokrą pocztówkę z Paryża. Wiedzą, że doktor Proktor udał się tam w celu odnalezienia swej ukochanej, Juliette Margarin. Okazuje się jednak, że potrzebuje ich pomocy w ucieczce przed… hipopotamami. Dlaczego? Co mu grozi? I co ma do tego wanna w jednym z francuskich pensjonatów?

Dwójka bohaterów postanawia wyruszyć – i to nie raz – w przeszłość, by zmienić ówczesną przyszłość, czyli obecną teraźniejszość ;) Wraz z Lisą i Bulkiem mali czytelnicy trafią m.in. pod Waterloo, gdzie ma stoczyć bitwę Napoleon, a także zobaczą, w jaki sposób zginęła Joanna d’Arc. Jo Nesbø funduje nam tym razem pełną śmiechu, ale i niebezpieczeństw podróż po kartach historii i pozwala snuć zabawne przypuszczenia z natury „co by było, gdyby w podręcznikach od historii przedstawiono wydarzenia nieco inaczej, niż wyglądały naprawdę” ;)

A przy tym wszystkim cała trójka bohaterów daje się jeszcze bardziej polubić – mimo swoich szalonych, odważnych (niekiedy nawet zbyt odważnych) poczynań. Uwaga tylko – lektura wywołuje efekty uboczne w postaci parskania śmiechem i bólów brzucha po seriach rechotu ;)

Autor książki: Jo Nesbø
Tytuł książki: Doktor Proktor i wanna czasu
Tytuł oryginalny: Doktor Proktors Tidsbadekar
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Iwona Zimnicka
Liczba stron: 312
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca, młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2008
Rok pierwszego polskiego wydania: 2012

Sprawdź także: