Książka

„Doktor Proktor i niemal ostatnie święta” – Jo Nesbø

T294479PRZEMEK:

Baaaardzo się zdziwiłem, gdy nieoczekiwanie w skrzynce czekało na mnie awizo, za którym kryła się paczka od Wydawnictwa Dolnośląskiego. Jeszcze bardziej się zdumiałem, gdy zobaczyłem zawartość – nowy, piąty już tom przygód Bulka, Lisy i tytułowego doktora Proktora! Bez większego zastanowienia, tego samego dnia wieczorem zasiadłem do lektury, zaintrygowany sytuacją, jak i tytułem książki.

➡ „Doktor Proktor i niemal ostatnie święta” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

No, bo jak to: niemal ostatnie święta? Ma nie być świąt? Okazuje się, że ktoś wykupił licencję na święta. Co więcej – żeby inni mogli je obchodzić, muszą spełnić dość absurdalne zachcianki nowego właściciela licencji. Bulek, Lisa i doktor Proktor postanawiają jednak stawić czoła sytuacji i zawalczyć o świąteczną atmosferę dla wszystkich.

Czy im się uda? Co wspólnego z nadchodzącymi świętami (których może nie być) ma grzyb w piwnicy Króla? Na co komu wampirożyrafa? Czy prawdziwy Święty Mikołaj może cokolwiek uczynić, by naprawić sytuację? I gdzie w tym wszystkim znajdują się dwa paskudne bliźniaki pana Thranego?

Brzmi to może nieco dziecinnie, ale… seria o doktorze Proktorze to jedyny cykl (pomijając „Krew na śniegu” i „Więcej krwi”) autorstwa Jo Nesbø, jaki przeczytałem w całości. Z Harrym Hole jakoś mi nie do końca po drodze, tymczasem serię dla dzieci przeczytałem kiedyś niemal jednym tchem. I tak samo było z najnowszym tomem – wciągnął mnie niesamowicie, a przy okazji niejednokrotnie rozbawił – choć to być może akurat kwestia „odpowiedniego” poczucia humoru.

Pewne jest jedno: będąc fanem twórczości Jo Nesbø wargo poznać także tę dla najmłodszych, a przy okazji odkryć, co grozi nadchodzącym świętom :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Dolnośląskiemu.

„Doktor Proktor i niemal ostatnie święta” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Jo Nesbø
Tytuł książki: Mały Brat
Tytuł oryginalny: Kan Doktor Proktor redde jula?
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Iwona Zimnicka
Liczba stron: 328
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca, młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2017
Rok pierwszego polskiego wydania: 2018

Sprawdź także: