Książka

„Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” – Anna Dziewit-Meller

damy-dziewuchy-dziewczyny-historia-w-spodnicy-b-iext50597371BASIA:

Książka o zapomnianych, a bardzo ważnych kobietach w historii Polski. O Marii Skłodowskiej-Curie słyszała większość, jej zasługi są niepodważalne, doceniane, choć nie każdy wie, że była Polką. Oprócz niej jednak kobiet, które zasługują na uznanie, jest więcej – m.in. Henryka Pustowójtówna, która oprowadza nas po tych damskich osobowościach, a oprócz niej: Świętosława (która tak do końca nie wiadomo, czy istniała), Jadwiga Andegaweńska, Ęlżbieta Drużbacka, Magdalena Bendzisławska, Izabela Czartoryska, Narcyza Żmichowska i entuzjastki, Zofia Stryjeńska, Maria Komornicka i jeszcze parę innych, niesamowitych i ważnych kobiet. Jest nawet kobieta, której sylwetka i twarz posłużyły za wzór Syrence Warszawskiej. Wiecie, kto to? Ano właśnie… a jak wygląda Mikołaj Kopernik czy Zygmunt III Waza pewnie wiecie.

➡ „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Każda z nich zrobiła wiele dla Polski. Niestety, ciągle pokutujący kult męskości powoduje, że na historii rozprawia się przede wszystkim o przeróżnych wojnach, a w nich w większości występują mężczyźni. Nie to, że nie cierpię mężczyzn – daleka jestem od stwierdzenia, że są niepotrzebni lub nic szczególnego nie zrobili. Słyszałam jednak kiedyś takie zdanie, że za każdym wielkim mężczyzną stoi jeszcze większa i silniejsza kobieta. Ta książka pokazuje, że dziewczynki mogą mieć swoje damskie, silne wzorce. Autorka odpowiednio głęboko pogrzebała i zrobiła świetną robotę – opisała silne kobiety z przeszłości.

Tekst, mimo że porusza trudne tematy historii, napisany jest lekkim językiem młodzieżowym, który przemówi do większości odbiorców, do których jest skierowany, a mianowicie dziewcząt około 10-14 roku życia. Po zapoznaniu się z postacią i jej dokonaniami, mamy także wyjaśnienie trudniejszych słów. Każda kobieta posiada także przemawiający do wyobraźni rysunek.

Brawo! Oby więcej takich pozycji, zachęcających do nauki w niestandardowy sposób!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Znak Emotikon.

„Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Anna Dziewit-Meller
Tytuł książki: Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 160
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek:
Forma: Powieść
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Sprawdź także: