Książka

„Czarny Pryzmat” – Brent Weeks

saga-powiernika-swiatla-tom-1-czarny-pryzmat-b-iext34523365MATEUSZ:

Gavin Guile jest Pryzmatem, najpotężniejszą osobą na świecie. Nieograniczony powszechnymi zasadami dotyczącymi użycia magii, a także obdarzony wyjątkową inteligencją i sprytem, w pojedynkę osiąga rzeczy, których nie byłyby wstanie sprawić całe armie krzesicieli. To on odpowiada za balans magii nie tylko w Siedmiu Satrapiach, ale na całym świecie. Właśnie dowiedział się, że ma nastoletniego syna z czasu, kiedy był zaręczony z inną kobietą.

Na pierwszą część „Sagi powiernika światła” trafiłem dzięki wcześniejszej, bardzo udanej serii Brenta Weeksa – „Trylogii Nocnego Anioła”. Autor zdecydowanie nie zawiódł pokładanego w nim zaufania. Książka zaciekawia od pierwszych stron i utrzymuje to uczucie aż do samego końca. Bez wątpienia zawdzięcza to ciekawym bohaterom, z których każdy ma złożony charakter i własne motywy działania, od których zależeć mogą losy całego kraju. Tym, co jednak zdecydowanie odróżnia tę serie od innych książek fantasy, jest unikalny system magiczny oparty na kolorach. Każdy mag może krzesać tylko konkretne kolory – i to wyłącznie wtedy, gdy jego oczy wystawione są na działanie odpowiedniego światła – a wraz z kolorem przychodzą ściśle określone cechy, jak niebieski racjonalizm i uporządkowanie czy czerwony gniew. Autorowi udało się stworzyć bardzo spójny świat z wiarygodną polityką, wierzeniami i problemami. Gdy do tak solidnych fundamentów doda się interesującą fabułę, którą śledzimy z perspektywy kilku bohaterów, otrzymujemy opowieść, w której czytaniu można się zapomnieć.

„Czarnego Pryzmata” polecam każdemu, kto lubi książki fantasy wypełnione magią oraz intrygami, w których dopiero po pewnym czasie dostrzegamy drugie dno opowiedzianych nam wydarzeń, które zostawiają po sobie mnóstwo pytań, które sprawią, że w poszukiwaniu odpowiedzi jak najszybciej będziemy chcieli sięgnąć po kolejny tom.

Autor książki: Brent Weeks
Tytuł książki: Czarny Pryzmat
Tytuł oryginalny: The Black Prism
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Małgorzata Strzelec
Liczba stron: 488
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Fantasy
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2010
Rok pierwszego polskiego wydania: 2011

Sprawdź także: